Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача.
"Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския орден за изкуство и член на френската академия "Маларме".
"Няма разлика между поезията и поетическия превод. Аз го наричам претворяване", казва Кадийски по повод другия нов сборник, на който е посветен разговорът, а именно – "Борис Пастернак – стихотворения" в негов превод от руски на български език. Преводът, по думите на госта, дава плодове, които стават част от езика, на който се превежда.
"Когато превеждаш, не си служиш с първите значения на думите. Трябва да заживееш с творбата, след което да седнеш и да напишеш нова творба, която авторът би написал, ако пишеше на твоя език", казва Кадийски.
В ефир прозвучава стихотворението "Хамлет" от романа "Доктор Живаго" на Борис Пастернак.
Поетът и преводач размишлява върху поезията и съдбата на Пастернак, който е избран за носител на Нобелова награда през 1958 година, но е принуден да откаже наградата в две последователни телеграми.
Първата от тях гласи: "Крайно благодарен. Трогнат. Горд. Удивен. Смутен."
Във втората вече пише: "Вземайки под внимание значението, което се отдава на тази награда в обществото, към което принадлежа, трябва да отхвърля това незаслужено признание. Моля, не приемайте с обида доброволния ми отказ."
Целия разговор, изпълнен с поезията на Кирил Кадийски, Борис Пастернак и Александър Блок – чуйте в звуковия файл:
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
Дискусия за понятието "град" започва днес в 13:00 часа в зала "Акад. Иван Евстратиев Гешов" на Българската академия на науките в София . "Кое определя едно населено място като град? Какви са характеристиките на града и по какво се отличава от останалите селища? "Град" – единно понятие ли е, или се среща в различни форми и оттам се нуждае от различни..
Изложба живопис на проф. Кирил Божков се открива днес във Варна от 18:00 часа в артгалерия "Акцент". Събитието е част от съпътстващата програма на IV Международно триенале "Духът на акварела" – 2025 , което започна в морската ни столица на 1 юли. Със Севдалина Иванова от артгалерия "Акцент" разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте!
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на необятните възможности през последните години и защо решава да се завърне и да работи в България. Кондова прекарва 9 години в САЩ, където завършва една от утвърдените школи по актьорско..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения..
Книгата-разговор с изкуствен интелект "Отвъд Тюринг" в "Артефир" представя авторът Славчо Панов , IT специалист и предприемач. Панов споделя..
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg