В галерия Doza в София тази седмица се откри изложбата "Хроники на трансформацията" на Антон Стоянов, многопластов художник, който живее и работи в Берлин. Авторът изследва сложни теми, свързани с идентичността и колективната памет. Серията му Icons, представена в "Хроники на трансформацията", преплита византийска иконопис с нова образност. Куратор на изложбата съвременна живопис е Доменико де Кирико. Можете да я разгледате до 16 май.
"Нашият ден" представя художника Антон Стоянов и неговите "Хроники на трансформацията" – изложба с акцент върху идентичността, паметта и уязвимостта на днешния свят. Разговаряме и с галериста Милена Едвиг.
Едвиг разказва за подготовката на изложбата, съвместно с куратора Доменико де Кирико и художника Антон Стоянов.
"Профилът на галерия Doza е да показва съвременни артисти, които чрез изкуство изразяват своята позиция. Целта е по недиректен начин човек да се замисли в каква среда, в какъв век, в каква политическа обстановка живеем, без непременна провокация", заявява Едвиг.
По думите на Стоянов творбите в изложбата са биографични – творческа рефлексия върху световните събития и зов за обновление. Артистът изразява своя стремеж към освобождение, което възприема като единствен начин за постигане на просветление.
В показаните творби Стоянов интерпретира византийската иконопис чрез смесване на образи, материали и техники.
"Религията поставя граници, а когато има граници, няма развитие – това доказва и историята на изкуството", смята художникът.
"Времето, в което живеем, е плод на нашата фантазия. Може би ако го разберем, ще можем да опазим нашата човешка природа. Религията ни е карала да се обичаме един друг, но за жалост е изпуснала да ни учи да обичаме нашата природа и да се учим от нея. Започнахме много да се отделяме от това с техническия прогрес", казва още Стоянов.
Повече за изложбата "Хроники на трансформацията" чуйте в звуковия файл:
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Капка Касабова израства в София. На 18-годишна възраст емигрира със семейството си в Нова Зеландия, където следва френска литература и започва да пише на английски език поезия, художествена проза и пътеписи. Името на Капка Касабова се свързва най-вече с балканската ѝ поредица с художествена документалистика, започваща с " Граница" (2017). С тези си..
Нашата колежка Димитрина Кюркчиева, която в момента се намира в Балчик, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" какви културни събития очакват жителите и гостите на морския град днес. По думите ѝ в момента в Балчик се провежда Седмицата на италианската култура, която бе тържествено открита в Двореца и ще продължи до 30 юли. В рамките на..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg