Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека.
Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние Пушич (1963), познат повече като Рамбо Амадеус, ще зарадва българските си почитатели със специална музикално-сатирична програма, озаглавена "Трибют на самия себе си" (Tribute samom sebi). Датата е 25 април, петък, мястото – клуб "Паве" под Столична библиотека (вход откъм ул. "Уилям Гладстон", на № 68), а вратите отварят точно в 20 ч. Концертът се очаква да започне малко след 21 ч., като преди и след него ще звучи концептуална музика, поверена от Рамбо на организаторите от "Аларма Пънк Джаз" в серията им "Тигрополагане".
Рамбо Амадеус е култов за Балканите музикант, признат и припознат и от публиката, и от професионалната общност вече почти четири десетилетия. За няколко поколения не само в страните от бивша Югославия, но и в България той е "черногорският Франк Запа", "балканският Франк Запа" или просто "нашият Франк Запа", въпреки че самият той уточнява, че преди Запа (чиято музика познава в детайли и високо цени) основно влияние в творчеството му са на първо място Марсел Дюшан ("като човека, овладял до съвършенство играта с контекстите") и на второ – Игор Стравински ("който преобърна класическата музика"). Към всичко това можем да добавим Колтрейн, Кенънбол Адърли, монголското и тувинското гърлено пеене, балканския фолклор, индонезийския поп, Кептън Бийфхарт, ретро-техно-денс-колажите, Бах, Хендел, Марина Абрамович, Душан Макавеев, изкуствения интелект, немските шлагери от 60-те, италианските канцонети, фънка, нигерийския афробийт и музиката на австралийските аборигени.
Роден е в Котор, отраснал е в Херцег Нови, живее и твори в Белград.
"Поет, композитор, философ, социален активист, но преди всичко – летописец на времето, в което живеем. Яхтсмен". Това казва за себе си самият той, като тук можем да добавим: и виртуозен китарист (без да го изтъква по никакъв начин).
Песните му са оригинална смесица от всички съществуващи жанрове (а и такива, за които още не сте се сетили, че съществуват), а текстовете му – вещ анализ, критика и карикатура на съвременното общество с всичките му аномалии.
Има над 20 студийни и концертни албума, последният от които е Brod budala ("Корабът на глупците"). Автор е и на театрална и филмова музика, а оригиналната му музика, създадена за "Метрополис" на Фриц Ланг, е изсвирена от Белградската филхармония.
Eдин от по-новите му проекти е заедно с Националния джаз оркестър на Скопие, дирижиран от Джиян Емин – друг всепризнат гений, влязъл в историята на музиката на Полуострова.
Рамбо Амадеус е носител и на огромен брой награди в разлини области, като първата от тях (още от средата на 90-те) е за "литературен принос в областта на естрадата".
Пропагандира соларната енергия и живее екологично.
От 2012, годината, когато направи карикатура на конкурса "Евровизия" с участито си в Баку с песента "Евро невро", не използва титлите си "Световен мега император" и World Kilo Tzar. От скромност.
Рамбо Амадеус пред българските медии (цитати):
"Бих искал всяко общество да достигне до такава зрялост, че да му е все едно кой е министър-председател." (БНР)
"Публиката не може да изпадне в транс, ако ти сам не си изпаднал в транс. Така че концертът е една групова терапия" (Портал "Култура")
"Не познавам нито една лисица, която би отказала да влезе в кокошарника" (Webcafe)
"Аз съм тежкотоварен. Така съм създаден" (БГ-Миксер)
Чуйте!Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и Мирослав Пашов – директор на Театър “Българска армия”, излизат с обща радио- и видеопремиера на 24 май. Тримата записаха песен на Светослав Лобошки (музика и аранжимент) по текст на Джина..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg