Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека.
Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние Пушич (1963), познат повече като Рамбо Амадеус, ще зарадва българските си почитатели със специална музикално-сатирична програма, озаглавена "Трибют на самия себе си" (Tribute samom sebi). Датата е 25 април, петък, мястото – клуб "Паве" под Столична библиотека (вход откъм ул. "Уилям Гладстон", на № 68), а вратите отварят точно в 20 ч. Концертът се очаква да започне малко след 21 ч., като преди и след него ще звучи концептуална музика, поверена от Рамбо на организаторите от "Аларма Пънк Джаз" в серията им "Тигрополагане".
Рамбо Амадеус е култов за Балканите музикант, признат и припознат и от публиката, и от професионалната общност вече почти четири десетилетия. За няколко поколения не само в страните от бивша Югославия, но и в България той е "черногорският Франк Запа", "балканският Франк Запа" или просто "нашият Франк Запа", въпреки че самият той уточнява, че преди Запа (чиято музика познава в детайли и високо цени) основно влияние в творчеството му са на първо място Марсел Дюшан ("като човека, овладял до съвършенство играта с контекстите") и на второ – Игор Стравински ("който преобърна класическата музика"). Към всичко това можем да добавим Колтрейн, Кенънбол Адърли, монголското и тувинското гърлено пеене, балканския фолклор, индонезийския поп, Кептън Бийфхарт, ретро-техно-денс-колажите, Бах, Хендел, Марина Абрамович, Душан Макавеев, изкуствения интелект, немските шлагери от 60-те, италианските канцонети, фънка, нигерийския афробийт и музиката на австралийските аборигени.
Роден е в Котор, отраснал е в Херцег Нови, живее и твори в Белград.
"Поет, композитор, философ, социален активист, но преди всичко – летописец на времето, в което живеем. Яхтсмен". Това казва за себе си самият той, като тук можем да добавим: и виртуозен китарист (без да го изтъква по никакъв начин).
Песните му са оригинална смесица от всички съществуващи жанрове (а и такива, за които още не сте се сетили, че съществуват), а текстовете му – вещ анализ, критика и карикатура на съвременното общество с всичките му аномалии.
Има над 20 студийни и концертни албума, последният от които е Brod budala ("Корабът на глупците"). Автор е и на театрална и филмова музика, а оригиналната му музика, създадена за "Метрополис" на Фриц Ланг, е изсвирена от Белградската филхармония.
Eдин от по-новите му проекти е заедно с Националния джаз оркестър на Скопие, дирижиран от Джиян Емин – друг всепризнат гений, влязъл в историята на музиката на Полуострова.
Рамбо Амадеус е носител и на огромен брой награди в разлини области, като първата от тях (още от средата на 90-те) е за "литературен принос в областта на естрадата".
Пропагандира соларната енергия и живее екологично.
От 2012, годината, когато направи карикатура на конкурса "Евровизия" с участито си в Баку с песента "Евро невро", не използва титлите си "Световен мега император" и World Kilo Tzar. От скромност.
Рамбо Амадеус пред българските медии (цитати):
"Бих искал всяко общество да достигне до такава зрялост, че да му е все едно кой е министър-председател." (БНР)
"Публиката не може да изпадне в транс, ако ти сам не си изпаднал в транс. Така че концертът е една групова терапия" (Портал "Култура")
"Не познавам нито една лисица, която би отказала да влезе в кокошарника" (Webcafe)
"Аз съм тежкотоварен. Така съм създаден" (БГ-Миксер)
Чуйте!O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg