До осми май в Пловдив продължава ежегодната изложба на съвременно изкуство "Арт позитив 2025". Тази година темата, вдъхновила произведенията е "Прозрачно".
"Прозрачността като тема в изкуството предлага безкрайни възможности за изследване и изразяване" –пишат организаторите от сдружение "Изкуство днес"."Прозрачното разкрива, но и прикрива. То създава пространство за игра между видимото и скритото, за преход между реалното и въображаемото. Прозрачността може да бъде разглеждана буквално – като физическо качество на материалите, и метафорично – като символ на откритост, истина или уязвимост."
Тази година в изложбата участват Антония Костова, Ваня Вълкова, Велина Христова, Джошуа Франсис, Ева Петкова, Евелина Нова, Елена Франсис, Емил Миразчиев, Ива Вачева,Иван Иванов, Иван Карев, Иван Кочевски, Любомир Кръстев, Мартина Вачева, Мейли Арсландаг, Миа Новакова, Надя Генова, Натали Петрова, Наташа Кюпова, Осман Юсеинов, Севдалина Кочевска, Соня Митова (cAlma), Явор Костадинов, Яна Костова. По-голямата част от творбите са изложени в галерия "Капана", Пловдив но не липсват и намеси в градската среда, като инсталацията на Севдалина Кочевска "Нищо".
Емил Миразчиев, директор на сдружение "Изкуство днес" представи тазгодишния "Арт Позитив" в "Артефир".
Чуйте разговора с Емил Миразчиев
Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването". Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Онази, другата Америка – разговаряме в "Нашият ден" с актрисата Ванина Кондова за живота на един български артист в САЩ, как се промени страната на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg