Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен в социален и културен феномен. И до днес тя е (пре)носител и изразител на религиозни, светски, властови, политически и икономически модели, които, от своя страна, намират визуалното си изражение в изкуството. Процесът е взаимен: връзките между изкуството и храната отразяват съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии, визии.
Вниманието на участващите художници до голяма степен е насочено към "символичния" потенциал на храната, към способността ѝ да бъде отправна точка за (критично) наблюдение и анализ на обществени процеси и размисъл върху тяхната история и настояще. Но също така и към възможностите ѝ да бъде източник на вдъхновение за развитието на индивидуални художествени концепции и практики.
Какво би станало, ако ябълковите дървета можеха да взимат решения? Какво общо има модернизмът с меленето на брашно? По какъв начин чаят или листото от салата са източник на светлина, каква е връзката между храната и деконструкцията на езика? Това са само някои от въпросите, които поканените артисти провокират с творбите си.
Други аспекти са свързани с нейната "архитектура" и по-конкретно – с присъствието на храната в градската среда, но също и с психологията на храненето като начин на живот и символ на статус, като елемент на дадена културна и социална идентичност. Изложбата представя осем автори, с разнообразни идеи, концепции и естетически подходи, работещи с различни медии: живопис, фотография, обекти, видео. Храната, интерпретирана в нейните конкретни и абстрактни проявления, е това, което ги свързва.
Изложбата може да бъде разгледана до 22 юни 2025 г.
В студиото на "Артефир" гостуваха кураторката Илина Коралова и артистите Василена Ганковска, Слав Недев, Вероника Цекова.
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен характер. Антологията ще бъде представена на 29 април в Литературния клуб на Столична библиотека от 18.30 часа. "Англоезичното хайку в антологията е на членове от Британското хайку общество,..
Той е бил във всички големи телевизии, а сега всяка сутрин може да го чуете в ефира на Magic FM радио. Великолепното му чувство за хумор и вкусът му към хубавата музика са пословични . Мрази кахърни физиономии и има собствен подкаст от 7 години, който се казва "Разкошно". Вярваме, че тази среща ще ни промени в хубавия смисъл, защото искаме да..
Марк Твен е литературният псевдоним на Самюъл Лахорн Клемънс – американски писател, журналист и хуморист, автор на великите американски романи "Приключенията на Том Сойер" и "Приключенията на Хъкълбери Фин", роден на 30 ноември 1835 година. Смятан е за най-големия американски хуморист на своето време, а Уилям Фокнър го нарича "бащата на..
Тази вечер в Регионална библиотека "Дора Габе" в Добрич ще бъде представена книгата "Непътеводител за Италия от А до Я" на пътешественика Иван Кръстев. Изданието е втората книга на младия автор и включва лични впечатления от неговите пътувания в Италия, любопитни факти и полезни съвети. Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Новото българско кино, което приковава зрителите към екрана, провокира у заинтересованите от филмовия процес въпроси за това какви са ключовите аспекти на..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg