Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ни свързва – връзките между изкуството и храната

Изложбата "Какво ни свързва?" беше открива в Софийския арсенал за модерно и съвременно изкуство. "Какво ни свързва" е един вид "стоп-кадър", опит – без претенции за изчерпателност – да се уловят съвременни тенденции във веригата общество – храна – изкуство. С развитието на човешката цивилизация, храната (храненето) постепенно се превръща от естествен в социален и културен феномен. И до днес тя е (пре)носител и изразител на религиозни, светски, властови, политически и икономически модели, които, от своя страна, намират визуалното си изражение в изкуството. Процесът е взаимен: връзките между изкуството и храната отразяват съответните епохи с техните културни конструкции, идеологии, визии.

Вниманието на участващите художници до голяма степен е насочено към "символичния" потенциал на храната, към способността ѝ да бъде отправна точка за (критично) наблюдение и анализ на обществени процеси и размисъл върху тяхната история и настояще. Но също така и към възможностите ѝ да бъде източник на вдъхновение за развитието на индивидуални художествени концепции и практики. 

Какво би станало, ако ябълковите дървета можеха да взимат решения? Какво общо има модернизмът с меленето на брашно? По какъв начин чаят или листото от салата са източник на светлина, каква е връзката между храната и деконструкцията на езика? Това са само някои от въпросите, които поканените артисти провокират с творбите си. 

Други аспекти са свързани с нейната "архитектура" и по-конкретно – с присъствието на храната в градската среда, но също и с психологията на храненето като начин на живот и символ на статус, като елемент на дадена културна и социална идентичност. Изложбата представя осем автори, с разнообразни идеи, концепции и естетически подходи, работещи с различни медии: живопис, фотография, обекти, видео. Храната, интерпретирана в нейните конкретни и абстрактни проявления, е това, което ги свързва.

Изложбата може да бъде разгледана до 22 юни 2025 г.

В студиото на "Артефир" гостуваха кураторката Илина Коралова и артистите Василена Ганковска, Слав Недев, Вероника Цекова.

Снимки: Софийски арсенал за модерно и съвременно изкуство
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41