Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University. Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European Network on Independent Living, базирана в Брюксел. Била е ръководител на младежката мрежа към организацията и заедно с нея провежда редица обучения за млади хора с увреждания в Европа.
Участвала е в многобройни конференции и форуми на европейско ниво, изнасяла е презентации и е допринасяла в различни дискусии с опита и познанията си в областта на хората с увреждания.
Заедно с Център за независим живот е организирала различни обучения.
Диляна претърпява пътен инцидент преди повече от 18 години и сега е в инвалидна количка. Да има достъпна среда е жизнено важно за нея и означава тя да може да води така наречения нормален живот.
По думите и достъпната среда може да се определи като такава, когато всеки един човек, независимо дали се движи с инвалидна количка, ползва бастун, придвижва се с бебешка количка или просто има травма, може да се придвижва, да общува, въобще да участва пълноценно в живота на обществото. Истинската достъпна среда може да включва не само физическа достъпност, тя е тази, която не те кара да се чувстваш излишен, защото си на дадено място.
Най-често срещаните пречки по отношение на достъпността са липсата на скосени тротоари, на асансьори, на рампи, отсъствие на адаптирани тоалетни.
Има и невидими бариери – такива, които се отнасят до липсата на разбиране на нуждата от достъпност. В държавата има достатъчно регулации, които би трябвало, дори и да не си достатъчно информиран, да те задължат да направиш усилия в тази посока, но нивото на контрол е много слабо.
Може ли всеки от нас да направи нещо, за да подобри достъпността на средата, в която живее? Може да е нещо просто, например да опита да погледне света през очите на другия: да не паркира на място за хора с увреждания, да сигнализира при липса на достъп... Понякога дори един разговор може да бъде промяната, от която има нужда точно този човек.
Може да намерите и безплатен Наръчник за достъпна среда.
Целия разговор на Светлана Вълкова с Диляна Денева може да чуете в звуковия файл.
Алтернативни ли са алтернативните методи на земеделие или са вече единствената устойчива възможност за човечеството да отглежда храната си, и какви, не на последно място, са причините за възникването им? Радиоенциклопедията "Природно земеделие" запознава аудиторията с историята, практиките и причините за възникването на движенията за природно..
В навечерието на 24 май проф. Светла Коева, директорка на Института за български език при БАН, която наскоро пое нов мандат, гостува на предаването "За думите". През последните 5-6 години финансирането на академичната наука се подобрява. "Тенденцията е положителна и смятам, че тя е необратима", казва проф. Коева и добавя: "Другото, което смятам,..
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Преди празничния 24 май в "Нашият ден" разговаряме с Диана Андреева , директор на Обсерваторията за изследване на културата. Повод за срещата е докладът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg