Кои са основните престъпления против собствеността? Можем ли сами да противодействаме на този вид престъпления?
В юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" гостува Тодор Тодоров – графолог и криминалист, дългогодишен консултатнт на предаването, известен с писателския си псевдоним Тед Тодоров. Той споделя своя опит по темата престъпления против собствеността, разказва и за новия си очакван криминален роман.
"Всички тези престъпления са свързани с отнемане на движима или недвижима собственост, като те се осъществяват чрез кражба, грабеж, присвояване, измама и изнудване. Те засягат и нарушават упражняването на правото на собственост. Който отнема някаква вещ на пострадалия, всъщност го лишава от правото му той да се разпорежда с нея и да я ползва.
Съществуват и престъпни състави от този вид против собствеността, които се извършват от бездействие.
Престъпленията против собствеността (ППС) това са всички противозаконни отнемания на собственост (движима или недвижима). Те са двуактни престъпления – първо има замисъл и след това има извършване. Всяко от тези престъпления е т.нар. "продължаващо престъпление".
Единствените, които не попадат в тази група, са унищожаването и повреждането, които стават най-често по непредпазливост – при тях няма умисъл.
Има разграничения между отделните дейния. Наказателният кодекс (НК) ги е разграничил в зависимост от това как се залага правото на собственост. Примерно, престъпните отнемания, извършвани посредством кражба, стават, когато извършителят отнема, в отсъствието на собственика, неговата движима/недвижима вещ. При кражбата има само извършител, докато при грабежа има жертва и грабител, има насилие и други неща.
Измамата и изнудването също са престъпления против собствеността. Те са разграничени едно от друго, защото извършителят ползва специални познания.
Има и престъпления, свързани с унищожаване на вещта – друг тип престъпления, срещат се по-рядко."
Тодор Тодоров предупреждава, че престъпният свят много се образова и винаги е бил една крачка пред правозащитните органи, затова е необходимо да се внимава.
Още За престъпленията против интелектуалната собственост; За намирането на съкровища; За изследването на завещания и смъртни актове; за кражбите на МПС, за камерите, като годно доказателство пред съда – чуйте в звуковия файл.
Снимка – БНР
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg