Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила е 123 държави на 6 континента, а резултатът е повече от 600 пътеписа, кулинарни статии и фоторепортажи, участия в телевизионни и радиопредавания.
Първо ще ни разходи из Антигуа, но не островът, който е част от държавицата Антигуа и Барбуда, а старата столица на Гватемала. Страната, известна като туристическа дестинация главно заради древните градове на маите, се гордее много с колониалния град Антигуа. Той е основан през 1543 г. и е изпълнявал функциите на столица на Испания за цяла Централна Америка.
В миналото е бил известен като Сантяго де лос Кабайерос и в продължение на двеста години е бил сред най-значимите колониални градове на испанската корона. Архитектурата му и днес привлича хиляди туристи от цял свят и се радва на нестихващ интерес. Заради бароковите постройки, величествената катедрала и многобройните църкви, както и заради голямата значимост, която е имал в миналото, Антигуа е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.
Бойка Велинова разкрива подготовката за празнуването на Великден там.
Тя е журналист, пътуващ писател и кулинарен блогър и споделя възхищението си от алфомбрите - цветните килими в Антигуа. Сложните фигури, с християнски и фолклорни мотиви, се създават с помощта на дървени шаблони и малки сита. Килимите се украсяват и с цветя – ефирни бугенвилии, хризантеми, с уханни карамфили и рози. Слага се и местния палмов плод корозо, различни зеленчуци, борови иглички и стъклени мъниста. Веднъж направени цветните килими се поливат постоянно с вода, за да не бъдат отнесени от вятъра.
Алфомбрите съществуват едва няколко часа, тъй като по тях преминават многолюдните великденски шествия. С цветните килими местните жители показват силата на вярата си, благодарят на Бога и измолват благоволение за бъдещите си начинания.
С Бойка Велинова, член на АБУЖЕТ, българската секция на световната федерация на пътуващите писатели, вече сме в Бразилия, в града, където Исус Христос прегръща света – Рио де Жанейро.
Сао Себастиао, за която ни разказва, е официалната катедрала на Рио де Жанейро и носи името на покровителя на града – Свети Себастиан. Построена е през 60-те и 70-те години на XX век и заменя старата катедрала, която вече не отговаряла на нуждите на нарастващото население. Най-забележителната ѝ черта е нейната необичайна архитектура – тя има форма на конус, вдъхновена от древните пирамиди на маите. Висока е 75 метра и има диаметър от 106 метра, което ѝ придава внушителен вид. Вътрешността на храма е също толкова впечатляваща – четири огромни витража, високи по 64 метра, оцветяват интериора в живописни нюанси, създавайки магическа атмосфера. Катедралата може да побере до 20 000 души, което я прави една от най-големите църковни сгради в Бразилия.
Освен че е религиозен център, тя е и културна забележителност, която привлича хиляди туристи всяка година. Архитект е Оскар Нимайер, създател на течението брутализъм, както и на прочутия камбадром, където се провежда карнавала в Рио. Бойка Велинова отново е на път със съпруга си Стоян на лов за нови спомени и впечатления.
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg