Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

4
Юлияна Атанасова
Снимка: БНР

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България.

"След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но в същия район, като свържем тези естествени природни източници с изследване на популацията. В страната има много населени места, които използват карстови води за питейно-битови нужди. Това наличие, доказахме в нашия случай, че над 15 процента от нетуберкулозните микобактерии са в карстовите води. 

Това потенциално говори и за наличието на естествен резервоар, който може да бъде среда за заразяване и разпространение сред човешката популация в населените места, които ползват тези води. Националната референтна лаборатория  по туберкулоза към Националния център по заразни и паразитни болести е единствената лаборатория в страната, която не само успешно култивира, но и идентифицира и определя лекарствена резистентност към нетуберкулозните микобактерии. 

През последните години те се определят като нововъзникващ патоген. Интересът към тях се увеличава от 80-те години на миналия век, защото се свързват често със заболявания при пациенти с различна форма на имуносупресия, включително и при пациенти със СПИН. През последните години в световен мащаб се наблюдава увеличаване заболеваемостта от нетуберкулозни микобактерии при здрави хора т.е. при пациенти пациенти, при които не се отчита форма на имуносупресия. Причината за това е широкото тяхно разпространение във всички екологични ниши. 

Тези нетуберкулозни микобактерии се срещат във всички географски ширини, във всички държави, в естествена и изкуствена околна среда. Това е така, защото те имат устойчивост към голям набор към лекарствени препарати, в това число и дезинфектанти, което ги прави едни постоянни обитатели на средата около нас. Най-често заразяването става при взаимодействие с околната среда, чрез вдишване или поглъщане. 

В лабораторията, с подкрепата на Фонд научни изследвания работи върху изследване и търсене на нетуберкулозни микобактерии в естествени природни местообитания, като целта ни е да видим как става пренасянето им от околната среда върху хората. Климатичните промени провокират тяхното разпространение и те са опасни най-вече за хора в напреднала възраст. Наскоро открихме, със съдействието на колеги, нов вид нетуберкулозен микобактерии Micobacterium bulgaricum, който е изолиран от клиничен материал на пациент в София. 

Нетуберкулозните микобактерии са над 200 вида, някои от тях са с клинична изява и при тях се налага лечение. Но има и такива видове, които не се свързват с патологични изменения и тяхната изолация не налага лечение, защото са част от микрофлората на човека", разказва в предаването "Следобед за любопитните" Юлияна Атанасова.

Цялото интервю на Ани Костова с Юлияна Атанасова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Национален център по заразни и паразитни болести
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28
Диляна Денева

Как да осигурим среда, в която всеки да бъде включен

Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..

обновено на 01.05.25 в 10:28

Когато тялото говори: сигналите на вагусния нерв

В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..

обновено на 29.04.25 в 12:54
Григор Цанков - изпълнителен директор на

Еврика! Успешни българи: Надежда Маркова

Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката.  Доскоро са я интересували..

публикувано на 28.04.25 в 17:00

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35