Композитор: Флориан Леополд Гасман
Либретист: Раниери де Калцабиджи.
Премиера: 1769 г в Бургтеатър, Виена
Действащи лица и изпълнители:
• Фалито – баритон, импресарио
• Делирио – баритон, поет
• Соспиро – тенор, композитор
• Риторнело – тенор, певец
• Стонатрила – сопран, примадона
• Сморфиоза – сопран, (втора) примадона
• Порпорина – сопран, (трета) примадона
• Пасагало – баритон, учител по танци
• Брагерона – тенор, майката на Порпорина
• Бефана – контратенор, майката на Сморфиоза
• Каверна – контратенор, майката на Стонатрила
Първо действие
Хаос в театралната среда: Къщата на импресариото Фалито, където се провеждат репетиции за операта "L'Oranzebe".
Сцена 1: Либретистът Делирио и композиторът Соспиро си разменят пресилени комплименти за новата си опера. Импресарио Фалито ги прекъсва, критикувайки прекомерното морализаторство на творбата и изисквайки съкращения. Това води до остър спор между Делирио и Соспиро.
Сцена 2: Делирио е извикан от главния певец Риторнело за частен разговор. Тогава Соспиро и Делирио изразяват разочарованието си от намесата на Фалито.
Сцена 3: Примадоната Стонатрила пристига, разстроена, че няма кой да я посрещне. Тя изтъква своята значимост и изисква специално отношение.
Сцена 4: Влизат Соспиро и младата певица Порпорина. Порпорина се подиграва на възрастта на Стонатрила, което води до кавга. Стонатрила предупреждава Порпорина да се държи прилично.
Сцена 5: Фалито моли Порпорина да бъде по-сговорчива. Соспиро ѝ подарява нова ария, която тя оценява.
Сцена 6: Порпорина обмисля да задържи интереса на Соспиро в своя полза. Пристига Сморфиоза, второто сопрано, и се оплаква от различни болежки.
Сцена 7: Влиза водещият певец Риторнело.
Второ действие
Репетиционен смут. Обстановка: Галерия в къщата на Фалито, подготвена за репетиции.
Сцена 1: Делирио и Соспиро се сдобряват. Фалито им съобщава, че Риторнело иска да преработи арията си. Делирио и Соспиро спорят кой да направи промените.
Сцена 2: Фалито търси решение и моли Делирио да препише арията. Делирио се съгласява, а Фалито го съветва да не става импресарио.
Сцена 3: Риторнело се мъчи да прочете преработената ария, което води до объркване в текста.
Сцена 4: Соспиро предлага да се използва по-стара, успешна ария за Риторнело, който се съгласява.
Сцена 5: Соспиро представя на Порпорина нова ария, съобразена със силните ѝ страни, която тя харесва.
Сцена 6: Цялата компания се събира, за да репетира последното действие. Поради липса на изпълнители те започват с III действие. Изпълняват се различни арии и дуети, сред които: Монолог на Риторнело с лирични грешки. Ария за отмъщение на Сморфиоза с безсмислени повторения. Дует между Риторнело и Стонатрила. Ария на Порпорина, в която има симулации на делфини и риба тон. Драматичната сцена на самоубийството на Стонатрила. Буреносна ария на Риторнело с променен текст.
Сцена 7: По време на балетна репетиция певците се подиграват на балерина, което води до физическа саморазправа между певците и танцьорите. Фалито призовава охраната да възстанови реда.
Трето действие
Катастрофалната премиера. Място на действието: Сцена на премиерата на L'Oranzebe.
Сцена 1: Генерал Насеркано (Риторнело) се завръща победоносно в Агра.
Сцена 2: Кралица Саебе (Сморфиоза) оплаква пленничеството си и моли за милост. Сцена 3: Принцеса Росанара (Стонатрила) пристига, ревнува Саебе и изразява недоволството си.
Сцена 4: Публиката реагира отрицателно, освирквайки и предизвиквайки суматоха. Спектакълът е спрян и актьорите бягат.
Финална сцена: Зад кулисите Делирио, Риторнело и Пасагало са отчаяни. Майките на главните певици - Брагерона (майката на Порпорина), Бефана (майката на Сморфиоза) и Каверна (майката на Стонатрила) - пристигат, като всяка от тях обвинява дъщерите на другите за фиаското. Соспиро съобщава, че Делирио е избягал с печалбата от вечерта. Компанията се обединява в обет за вечна омраза към всички оперни импресарии.
В опита си да преоткрие италианските корени на мелодрамата Миланската скала се насочва към по-рядко поставяни творби от автори творили във Венеция (Кавали и Чести) и Неапол (Винчи). В настоящия сезон погледа се разширява към богатия културен живот в границите на Австрийската империя, създаван от творци от различни среди, предимно на италиански език...
След априлското им турне в Китай и преди лятното в САЩ, вълнуващото експериментално диско дуо K not K, известно още като "Карпов не Каспаров" , ще гостува за първи път в Русе. През последните години източноевропейската музикална формация е обиколила множество големи клубни и културни сцени, музеи и художествени галерии в Европа. Споделяла е..
1 май Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), В една тъжна вечер (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..
В Международния ден на джаза – 30 април, Шумен отбелязва празника на свободния дух чрез необичайно и вдъхновяващо събитие, което съчетава музика и визуално изкуство. Музикалният журналист и програмен директор на "Jazz FM" Светослав Николов бе специален гост в творческа инициатива, която разкри джаза като път към себеизразяване и споделена емоция. "..
"Парижки нощи" е не само най-новият балетен спектакъл, който ще бъде представен днес и утре (29 и 30 април) по повод Международния ден на танца на сцената на Държавната опера в Стара Загора, но е и първото голямо балетно събитие, включено в празничната юбилейна програма, посветена на 100-годишнината на този престижен български оперен театър...
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg