Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

7
проф. Виктор Паунов
Снимка: БТА

Зад "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – "книга за разглеждане", чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на животинския свят. Експозицията от 230 творби може да бъде разгледана до 1 юни в "Триъгълната кула на Сердика", филиал на Регионалния исторически музей – София.

Изложбата се появява в резултат на работата по книгата, за която проф. Паунов има и съмишленик в лицето на изкуствоведката Христина Грозданова. Тя е автор на входящия текст в книжното издание.

"Тези две събития – изданието и изложбата – всъщност са различни по смисъл си. Все пак изложбата е една панорама в някаква степен и не съдържа в себе си идеята на книгата – герои, персонажи, най-различни познати на зрителя образи и фрагменти да бъдат събрани в нова компилация. Изложбата показва самите илюстрации от различни произведения – литературни, за деца или за по-възрастни и научнопопулярни издания, които съм правил в дълъг период от време, повече от 40 години всъщност. В изложбата са показани, без да са хронологично подредени, просто като една експозиция от избрани илюстрации за различни издания, защото е невъзможно да се включи всичко", обясни в "Артефир" проф. Виктор Паунов.

В книгата авторът среща изобразените от него животни в ново пространство извън оригиналния им контекст, в който са създавани през годините.  Изданието целенасочено е лишено от повествование, което позволява илюстрациите да създадат собствен визуален разказ в три раздела: "Фикции", "Натура" и "Чудовище", като вторият прави паралел между останалите два. Този подход демонстрира многообразието в творчеството на проф. Паунов и силата на илюстрацията да създава нови светове.

"Човекът, като любопитно същество, според мен обича да се рови в някакви неочаквани неща, детайли, интересни подробности, или пък – забелязвайки познати отпреди работи, които ги среща в неочаквана комбинация – да бъде активиран и да измисля за себе си някакъв собствен разказ, собствен сюжет. Нещо, което именно е заложено в тази книга, поне като моя идея", каза още художникът.

По негови думи той е опознал света през четенето на книги и рисуването на илюстрации, а това, което го превръща в истински щастливец, е възможността да ги съчетае в професионално отношение.

Защо Виктор Паунов е така силно изкушен от темата за животните и защо според него всичко, което прави човек, трябва да преминава през някакъв вид обич? Как четенето на книги поддържа детското любопитство в художника и успява ли той все още да открива нови светове за себе си? Какво означава да рисуваш и четеш книги едновременно и как работи собствената фантазия на зрителя, неговите лични преживявания, при разглеждането на книга като "Бестиарий"?

Чуйте в звуковия файл.

Снимки – БТА
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Многопластовите аспекти на извинението в новата изложба на Асен Янев

Mултидисциплинарният артист Асен Янев излага свои творби под името SORRY__I apologise ("Съжалявам__Извинявам се"). Идеята за изложбата идва от зачестилите напоследък публични извинения. Авторът си задава въпрос дали това е мода, нов стил или тенденция в публичното пространство – там, където политици   или популярни личности, почти като рефлекс,..

публикувано на 07.05.25 в 08:15

Sofia Green Gallery отвори врати в сърцето на столицата

"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..

публикувано на 06.05.25 в 16:22
Георги Тошев

На Гергьовден с Георги Тошев

В "Артефир" на личния му празник се свързахме с Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор и на документални книги и филми,..

публикувано на 06.05.25 в 15:51

Ада Мухина с лекция-пърформанс

Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..

публикувано на 06.05.25 в 08:37

"Първата витрина" – музейна сбирка разказва историята на "Люлин"

Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..

публикувано на 06.05.25 в 08:00