Зад "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – "книга за разглеждане", чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на животинския свят. Експозицията от 230 творби може да бъде разгледана до 1 юни в "Триъгълната кула на Сердика", филиал на Регионалния исторически музей – София.
Изложбата се появява в резултат на работата по книгата, за която проф. Паунов има и съмишленик в лицето на изкуствоведката Христина Грозданова. Тя е автор на входящия текст в книжното издание.
"Тези две събития – изданието и изложбата – всъщност са различни по смисъл си. Все пак изложбата е една панорама в някаква степен и не съдържа в себе си идеята на книгата – герои, персонажи, най-различни познати на зрителя образи и фрагменти да бъдат събрани в нова компилация. Изложбата показва самите илюстрации от различни произведения – литературни, за деца или за по-възрастни и научнопопулярни издания, които съм правил в дълъг период от време, повече от 40 години всъщност. В изложбата са показани, без да са хронологично подредени, просто като една експозиция от избрани илюстрации за различни издания, защото е невъзможно да се включи всичко", обясни в "Артефир" проф. Виктор Паунов.
В книгата авторът среща изобразените от него животни в ново пространство извън оригиналния им контекст, в който са създавани през годините. Изданието целенасочено е лишено от повествование, което позволява илюстрациите да създадат собствен визуален разказ в три раздела: "Фикции", "Натура" и "Чудовище", като вторият прави паралел между останалите два. Този подход демонстрира многообразието в творчеството на проф. Паунов и силата на илюстрацията да създава нови светове.
"Човекът, като любопитно същество, според мен обича да се рови в някакви неочаквани неща, детайли, интересни подробности, или пък – забелязвайки познати отпреди работи, които ги среща в неочаквана комбинация – да бъде активиран и да измисля за себе си някакъв собствен разказ, собствен сюжет. Нещо, което именно е заложено в тази книга, поне като моя идея", каза още художникът.
По негови думи той е опознал света през четенето на книги и рисуването на илюстрации, а това, което го превръща в истински щастливец, е възможността да ги съчетае в професионално отношение.
Защо Виктор Паунов е така силно изкушен от темата за животните и защо според него всичко, което прави човек, трябва да преминава през някакъв вид обич? Как четенето на книги поддържа детското любопитство в художника и успява ли той все още да открива нови светове за себе си? Какво означава да рисуваш и четеш книги едновременно и как работи собствената фантазия на зрителя, неговите лични преживявания, при разглеждането на книга като "Бестиарий"?
Чуйте в звуковия файл.
Mултидисциплинарният артист Асен Янев излага свои творби под името SORRY__I apologise ("Съжалявам__Извинявам се"). Идеята за изложбата идва от зачестилите напоследък публични извинения. Авторът си задава въпрос дали това е мода, нов стил или тенденция в публичното пространство – там, където политици или популярни личности, почти като рефлекс,..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са включени произведения на художници, фотографи, графици, илюстратори и автори на бижута. Сред участниците са: проф. Маня Вапцарова, Петър Пондев, Боряна Пандова, Ирис Константинова, Борис Калайджиев,..
В "Артефир" на личния му празник се свързахме с Георги Тошев – журналист и продуцент с дългогодишен професионален опит. Свързан с авторитетни медии, създател на телевизионната поредица "Непознатите” и на "Другата България" – предаването, което разказва за наши сънародници от различни краища на света. Той е автор и на документални книги и филми,..
Софийската публика ще гледа световно утвърдения автор, куратор и хореограф Ада Мухина в лекцията-пърформанс How to sell yourself to the West. Спектакълът е хумористично проучване за продажба, идентичност, предимства и стратегии на творците да успеят на западния пазар на културата. Проектът е въз основа на опита на Мухина с куратори, институции,..
Открива се първата витрина от тематична музейна сбирка, която разказва миналото на столичния район "Люлин“. Експозицията представя промяната на района през годините, неговото административно устройство, някои спортни, образователни и културни постижения, както и важни моменти от икономическото и транспортното развитие. Историческите вещи, поместени във..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg