Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище.
Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха темата за ценностите и добродетелите с темата религия в сякаш подразбираща се обвързаност (или взаимна заменяемост), а министерството побърза да организира дискусия по темата с подбрани участници.
Така наречената "дискусия" се проведе на 24 април, а очевидните проблеми, които тя извади на показ, доведоха до неколкократни промени в наименованието на въпросния учебен предмет, на срока за въвеждането му, характера му и профила на хората, които ще го преподават. В крайна сметка още нищо не е ясно, но темата разбуни духовете, предстоят граждански протести срещу навлизането на религията в светското училище, започна настройване на учители, родители, граждани… изобщо декларираните благи намерения засега пораждат предимно недоумение, подозрения, разделение и възмущение.
Няма как да не направи впечатление липсата на научни доводи и изследвания за необходимостта от въвеждане на нов учебен предмет, невключването на науката и учените в обмислянето, планирането и евентуалното осъществяване на замисъла. А това е меко казано недопустимо при това в сфера, от която зависи бъдещето на обществото ни – образованието и възпитанието на децата на България.
Затова в рубриката "Всичко за образованието" даваме думата тъкмо на непотърсените и нечути изследователи и специалисти в областта на образованието и научните дисциплини, имащи отношение към ценностите, добродетелите и религиите като част от човешката цивилизация.
Проф. Веселин Дафов, ръководител на катедра "Философия" във Философския факултет на Софийския университет, коментира ефекта от така повдигнатата пред обществеността тема за религията и добродетелите като учебен предмет и споделя виждането си за естеството на добродетелите, правото на "особена позиция" на институции и лица при "преподаването" им, за доказания от опита и научното познание начин децата да бъдат възпитани в духа на основните човешки ценности.
Чуйте целия разговор в звуковия файл
На 26 юни София отново е домакин на едно от най-очакваните събития в света на иновациите – Webit 2025: Web3 and Human-centered AI Edition . Това е ден, посветен на бъдещето, който събира на сцената едни от най-ярките умове в бизнеса и представители на водещи компании в света, политици, медии и предприемачи, които ще обсъдят последните новости в..
Според народната традиция 24 юни, наричан Еньовден, е свързан със старинни ритуали за плодородие и здраве, популярен е и като празник на билките. Според църковния календар 24 юни е Рождество на св. Йоан Кръстител, Предтеча на Спасителя, а Еньо е един от народните варианти на името на св. Йоан. В облика, ритуалите и паметта за този ден се преплита..
"Човекът на път гледа света с жадните очи на дете. Защото всеки е Колумб, пътувайки. И няма пътешественик, който да не гори от желание да сподели откритията си из удивителната планета, която обитаваме. Тази книга е точно това: един въодушевяващ средиземноморски полъх, който Веселина Филипова споделя с читателите си", пише журналистката и..
"Моят роден край в семейните спомени" е съвместен проект на Регионалния исторически музей, Бургас и Средно училище "Христо Ботев", Айтос. Идеята за него се ражда още по време на пандемията и в началото не изглежда особено привлекателна за учениците. Много скоро обаче децата започват да проявяват интерес и днес желаещите да участват са много, казва..
Отговорите на тези въпроси потърсихме от нашия съботен гост – доц. Георги Ангов, специалист по отоневрология. Неговата дългогодишна практика в Клиниката по нервни болести и психиатрия на Александровска болница, бяха основание за един задълбочен и смислен анализ на редица състояния. Ние ги припознаваме като световъртеж, загуба на равновесие, шум в..
"Поздравления, свят, време е за мир" – написа вчера в социалните мрежи президентът на САЩ Доналд Тръмп. Израел и Иран договориха примирие, а светът очаква..
Започва “Малък сезон” 2025 в Театрална работилница “Сфумато”. Тази година фестивалът ще се проведе от 25 юни до 7 юли. Като продължение на новата..
"Моят роден край в семейните спомени" е съвместен проект на Регионалния исторически музей, Бургас и Средно училище "Христо Ботев", Айтос. Идеята за него се..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg