Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

Спас Спасов: "Локалите" са част от поколение, което няма усещане за граници в поведението

Снимка: Pixabay

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е обида.

В "Нашият ден" правим опит да ги разпознаем заедно с журналистите от Враца, Благоевград и Варна Мария Димитрова (главен редактор на врачанското издание "Зов Нюз"), Мариета Димитрова (кореспондент на bTV и майка на тийнейджърка) и Спас Спасов ("Дневник"), които разказват за културната среда в градовете си и за проявлението на младежката агресия в по-малките населени места.

По думите на Мария Димитрова в Северозападна България такива групички все още не са се появили – знак, че вълната идва от големия град.

Младите хора са податливи на подобни влияние, защото растат недостатъчно образовани, с тесен мироглед и с желание да имат "алфа" излъчване, смята Димитрова. Ролята на музиката е ключова в самообразованието и формирането на културата у младежите, казва още тя.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 

В търсене на описанието на явлението "локали" из територията на България се пренасяме в Благоевград, където, по думите на журналиста Мариета Димитрова, има групички деца, облечени със скъпи и неподходящи а възрастта дрехи, но не съществува такова голямо напрежение.

Културата, ангажирането на децата с различни дейности и семейната среда са нещата, от които зависи контролирането на агресията – чуйте в звуковия файл: 


Според журналиста Спас Спасов от Варна "локалите" се срещат в големите градове, защото там анонимността е гарантирана.

Поведението на тези младежи е начин за привличане на внимание, което отдавна липсва в семейната среда, в училището и в обществото.

Причината за агресията сред младежите, по думите на Спасов, е в токсичната среда на възпитание, в свободата, която употребяваме неограничено, без никакви рамки. "Локалите" са част от поколение, което няма усещане за граници в поведението, заявява Спасов.

За разлика от "скинарите" – онези деца на работническата класа, които преди години плашеха обществото с агресията си, "локалите" са отгледани във финансово обезпечени семейства, обръща внимание журналистът.

Родителите им задоволяват материалните им нужди, но са забравили задължението да разговарят, да напътстват децата си, да създават отговорни и съзнателни граждани, смята Спасов.

Проблемът е обща отговорност – на семейството, на гражданското общество, на институциите, казва още журналистът – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00
Красимир Каракачанов

Българският войник е бил силен, когато сме осъзнавали нуждата от армията си

На 6 май – Деня на храбростта и празника на Българската армия, Красимир Каракачанов, бивш вицепремиер и министър на отбраната, сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своите възгледи за бойната слава на българската армия, съвременните предизвикателства пред сигурността и мястото на България в международните съюзи. "Всеки, който е минал по Алеята на..

обновено на 06.05.25 в 10:53