Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

Спас Спасов: "Локалите" са част от поколение, което няма усещане за граници в поведението

Снимка: Pixabay

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е обида.

В "Нашият ден" правим опит да ги разпознаем заедно с журналистите от Враца, Благоевград и Варна Мария Димитрова (главен редактор на врачанското издание "Зов Нюз"), Мариета Димитрова (кореспондент на bTV и майка на тийнейджърка) и Спас Спасов ("Дневник"), които разказват за културната среда в градовете си и за проявлението на младежката агресия в по-малките населени места.

По думите на Мария Димитрова в Северозападна България такива групички все още не са се появили – знак, че вълната идва от големия град.

Младите хора са податливи на подобни влияние, защото растат недостатъчно образовани, с тесен мироглед и с желание да имат "алфа" излъчване, смята Димитрова. Ролята на музиката е ключова в самообразованието и формирането на културата у младежите, казва още тя.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 

В търсене на описанието на явлението "локали" из територията на България се пренасяме в Благоевград, където, по думите на журналиста Мариета Димитрова, има групички деца, облечени със скъпи и неподходящи а възрастта дрехи, но не съществува такова голямо напрежение.

Културата, ангажирането на децата с различни дейности и семейната среда са нещата, от които зависи контролирането на агресията – чуйте в звуковия файл: 


Според журналиста Спас Спасов от Варна "локалите" се срещат в големите градове, защото там анонимността е гарантирана.

Поведението на тези младежи е начин за привличане на внимание, което отдавна липсва в семейната среда, в училището и в обществото.

Причината за агресията сред младежите, по думите на Спасов, е в токсичната среда на възпитание, в свободата, която употребяваме неограничено, без никакви рамки. "Локалите" са част от поколение, което няма усещане за граници в поведението, заявява Спасов.

За разлика от "скинарите" – онези деца на работническата класа, които преди години плашеха обществото с агресията си, "локалите" са отгледани във финансово обезпечени семейства, обръща внимание журналистът.

Родителите им задоволяват материалните им нужди, но са забравили задължението да разговарят, да напътстват децата си, да създават отговорни и съзнателни граждани, смята Спасов.

Проблемът е обща отговорност – на семейството, на гражданското общество, на институциите, казва още журналистът – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35