През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова, клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично обусловени заболявания.
"Организмът не се справя най-вероятно поради генетичен дефект", обяснява д-р Янкова предаването Lege Artis. Именно с развитието на диагностичните технологии вече е възможно да се идентифицират различни форми на първичен и вторичен имунен дефицит. Тя подчертава важността на ранното разпознаване на симптомите, особено когато човек боледува често – пневмонии, синузити, отити, както и оплаквания от страна на стомашно-чревния тракт.
При съмнение за нарушена имунна функция, ниският брой лимфоцити може да бъде индикация за сериозен проблем, но той сам по себе си не е достатъчен за диагноза. "Необходимо е да се направят допълнителни изследвания, за да се определи посоката на имунния дефицит", уточнява специалистът.
Сред основните причини за вторичен имунен дефицит са вирусните инфекции и онкологичните заболявания. Последните оказват силно въздействие върху имунната система, като я "приспиват", което пречи на организма да разпознае и елиминира изменените клетки. "Това е основна причина за развитие на рак и неговото метастазиране", допълва д-р Янкова.
В отговор на тези предизвикателства, съвременната медицина предлага иновативни терапии. Сред тях са имуномодулацията, таргетната терапия и използването на биологични агенти – естествени молекули от човешкия организъм, които могат да бъдат насочени и използвани за борба с конкретни заболявания.
Друг съществен напредък в лечението на имунодефицитите е трансплантацията на стволови клетки. Това е подходяща терапия в случаите, когато има дефект в нормалното развитие на имунните клетки. "Лечението включва поставяне на стволови клетки от здрав донор, което може напълно да възстанови имунната функция", обяснява д-р Янкова.
Тя също така напомня за важността на дарителството. Българският регистър за стволови клетки е част от глобалната мрежа и може да бъде в помощ не само на пациенти в страната, но и на хора в нужда от другия край на света. „Както един българин може да бъде спасен от донор в чужбина, така и български донор може да помогне на човек на хиляди километри,“ завършва д-р Янкова.
Слушайте!
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg