Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодосий Спасов разказва "Антарктически приказки"

Теодосий Спасов
Снимка: БТА

През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на езика на музиката двамата артисти и техните съмишленици ни поднасят неподправен, искрен, одухотворен разказ за свобода, стремеж към хармония, благородство, себепознание.

"Тази музика не би се появила на никое друго място в такъв вид. За мен това е музикален отпечатък от нашите чувства и от мястото, където сме бродили. Всеки притежава в душата си щипка авантюризъм за пътешествия и опознаване на непознати светове. Именно това е нишката, която свързва всички нас, които мечтаем за безбрежни, неоткрити посоки. Да се докоснем като откриватели там, където не е стъпвал човешки крак. Това вълнение, тази мисъл присъства в албума." – думи на Теодосий Спасов. С единайсетте пиеси от "Антарктически приказки", родени от неподражаемия му талант, ерудиция и дълбока емоционалност, той отново ни повежда на пътешествие, след края на което и ние разбираме "къде се намираме и какво трябва да начертаем за следващите години".

Музиката започва да се ражда по време на престоя на експедицията в града Пунта Аренас и хотел, наречен "Жълтата подводница", но връхлита "мълниеносно", когато двамата творци стъпват на остров Ливингстън. Пъстри и самобитни композициите разкриват фантастичния свят на континента Антарктида, а ние слушателите откриваме неговите красота, величие, суровост, следвайки снежната диря, проправена от "Живеещ в камъните", "Алеята на куцото куче", "Да те чакам вечно мога аз", "Пунта Аренас", "Вълчият залив", "Тигрите на Дрейк", "Танцът на пингвините"...

"Има две наистина автентични пиеси – те са записани на място. Първата композиция ("Жажда за свобода") е записана на нос Хана Пойнт – там, където е домът на пингвините и морските слонове, а другата на едни скали – "Крумов камък" се наричат. Това е едно възвишение на острова, до което групата направи преход, а ние свирихме последната пиеса, с която завършва албумът (едноименната "Крумов камък")." – разказва Теодосий Спасов и оставя въображението ни да нареди чудната мозайка, съчетала стъпки по камъни и лед, звуци на океана и ... гласа на проф. Пимпирев.

"Аз откривам нещо за себе си и след това го споделям с моите съвременници. Всеки, който се докосне до този албум сам ще бъде за себе си откривател" – ни казва Теодосий Спасов, който е автор на текстовете и аранжиментите в продукцията "Антарктически приказки". "Аз ги направих, мислейки си за състава на оркестъра, който изпълнява тази музика. Персонално за всеки – кой как би се проявил оптимално в тази среда, която исках да създам."

Съмишленици на Теодосий Спасов са неговият верен партньор и съавтор на композициите, китаристът Християн Цвятков и Живко Петров – пиано, Христо Йоцов – ударни, Радослав Славчев - Riverman – бас китара, щрайх квартет с музиканти от Симфоничния оркестър на БНР с водач Грациела Георгиева, както и вокалистката Полина Цвяткова.

Целия разказ на Теодосий Спасов може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00