8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим.
Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945 година в Реймс. По настояване на Съветския съюз на следващия ден в 23 ч. в Берлин е подписан окончателен текст, с който Втората световна война е прекратена. Заради часовата разлика в Русия Денят на победата се празнува на 9 май.
"Не бива никой от съюзниците да си приписва цялата победа. Сталин отдава цялата заслуга на Червената армия. Истината е, че Червената армия е съюзник на нацистите до 22 юни 1941 година", заявява Джасим.
Историкът добавя, че в продължение на десетки години Съветският съюз отрича Катинското клане в Полша, когато е избит елитът на полската армия.
"Би следвало да отчетем максимално обективно това, че Червената армия нямаше да има никакъв шанс срещу нацистката Германия, ако не беше договорът "Наем-заем", с който през 1942 година САЩ оказват материална помощ на Съветската армия", казва още Джасим и изтъква, че войната започва да се обръща едва в края на 1943 година, когато американската армия вече оказва влияние.
Ролята на Съветския съюз не е за подценяване, тъй като Сталин жертва огромен човешки ресурс за целите на победата, по думите на госта.
Войната свършва на 8 май.
На 9 май Европа празнува Декларацията на Робер Шуман, който за първи път споделя една мечта за Европа без войни. Тази мечта, която прекратява вековните военни конфликти на континента, довежда до високия стандарт на живот, който споделя европейската общност днес, по думите на Джасим.
България трябва да преодолее комплекса си на "малка" страна, смята историкът: "Ако преодолеем този комплекс, ако нашите политици спрат да говорят как ще се съобразим с това и онова, а започнат да повдигат значими теми за България и Европа, нещата ще, се променят", заявява Джасим.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg