Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

Архитектурното наследство и възможностите за спорт в обществените пространства събира младежи от цял свят в УАСГ

4
Снимка: УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование.

доц. Цветелина Даскалова"Основната цел е на това събитие, което се провежда за втора поредна година, е да събере съмишленици – преподаватели и студенти от различни европейски университети и дори университети извън Европа – тук на територията на нашия университет и да насочи фокуса върху проблематика, която малко или повече е обща за всички тези университети, а именно опазването на архитектурното наследство, интегрирането му в съвременния живот и възможностите, които могат да се дадат.

Ние спечелихме това домакинство с една тема, която е доста нестандартна, а именно, обвързването на темата за опазването на архитектурното наследство със спортните активности и дейности, като взаимосвързани елементи не само на обучението в университетите, но и на градската среда.

Основният фокус на всички студентски работилници, семинари и лекции на преподаватели ще бъдат: архитектурното наследство и обществените пространства т.е. по какъв начин може да се експонира архитектурното наследство в тези пространства и какви са възможностите за създаване на площи и зони за почивка и спорт в една градска среда, която е изключително наситена откъм история, култура и архитектурни забележителности", споделя в ефира на предаването "Следобед за любопитните" доц. Цветелина Даскалова – зам.-декан на Архитектурния факултет и ръководител на Центъра за международни дейности в УАСГ. 

Сред проявите в петдневното събитие е и благотворителен маратон с цел събиране на средства за обучението на млади хора в неравностойно положение, уточнява доц. Даскалова.

Целия разговор на Ани Костова с доц. Цветелина Даскалова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – УАСГ и Камара на строителите в България

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05
проф. Пенка Петрова

Проф. Пенка Петрова: Институтът по микробиология разработва ново биогориво

Проф. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология, представи разработка на бактериален препарат с пестицидно действие и широко приложение в селското стопанство. Новата инсектицидна формула е резултат от съвместната работа на учени от Института по микробиология, Института по инженерна химия на БАН и научния отдел на компанията "Агрия“ АД...

публикувано на 11.07.25 в 15:00
Национален музей на образованието

Националният музей на образованието в Габрово с лятна програма за децата

За пета година НМО организира летни занимания за деца от 6 до 12 години . "Нашата лятна образователна програма е под наслов "Школата е обща и от край света ако дойдат, нека се учат". Това всъщност е посланието на Васила Априлов, с което на 2 януари 1835 г. тук в нашия град се открива първото новобългарско светско училище с идеята да приюти..

публикувано на 11.07.25 в 12:20

Ученически проект за детска болница в Газа

Възпитателната функция на училището напоследък е изтъквана от МОН и от учителските синдикати като основен дефицит на средното ни образование. Дори сюжетите от криминалните хроники да заместват статистиката и научните доказателства, това се приема за факт, а мерките, които се предлагат на обезпокоената общност, са в посока санкции, глоби, задължителни..

публикувано на 10.07.25 в 09:50