Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският културен институт във Варшава представя експозицията "Legio I Italica на границата на империята"

| обновено на 09.05.25 в 10:33
Снимка: Уикипедия

Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов представят експозиция "Legio I Italica на границата на империята".

Експозицията е част от мащабен проект, в рамките на който през 2024 година се осъществи и международна научна конференция, с участието на учени от Познанския университет "Адам Мицкевич", Варшавския университет, Националния археологически институт с музей при БАН и от Румънската академия на науките.

Конференцията бе посветена на продължаващото вече 65 години, без прекъсване, българо-полско сътрудничество при изследването на археологическия обект.

Вернисажът на експозицията от артефакти, открити при проучванията на обекта "Римски легионерски лагер и ранновизантийският град Нове" край Свищов ще се състои днес в 18.00 часа в Археологическия музей в гр. Познан.


Повече за изложбата – разказа директорът на българския културен институт в Полша д-р Петър Лянгузов, ето какво каза той:

Една от най-забележителните прояви в културния календар на България в Полша за 2025 година е изложбата „Legio I Italica на границата на империята“. Тя се открива на 9 май 2025 г. от 18:00 ч. в Археологическия музей в гр. Познан и е част от съвместната програма на Българския културен институт и Посолството на Република България във Варшава. Изложбата е израз на успешното съчетание между културна и публична дипломация, надграждайки традиционното двустранно сътрудничество между България и Полша.

Този проект има особено значение в контекста на полското председателство на Съвета на Европейския съюз през първата половина на 2025 г., което придава допълнителна международна тежест на инициативата. Представената експозиция от артефакти от римския легионерски лагер и ранновизантийския град Нове край Свищов е резултат от над 65 години непрекъснато научно сътрудничество между български и полски археолози.

Нове – Археологическо богатство на Долния Дунав

Археологическият обект Нове, разположен край съвременния град Свищов, представлява едно от най-важните римски военни и цивилни селища по Дунава. Той е бил легионен лагер на Първи италийски легион и по-късно се превръща в значим град в ранновизантийския период. Обектът е изследван от учени от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ), Варшавския университет и Университета „Адам Мицкевич“ в Познан.

Дългогодишна научна мисия

Началото на съвместното археологическо проучване на Нове датира от 1960 г., когато е сформиран полско-български екип с участието на проф. д-р Кажимеж Маевски и проф. д-р Стефан Парницки-Пуделко от полска страна и академик Димитър Димитров от българска страна. Оттогава насам Нове се превръща в модел за устойчиво международно научно сътрудничество.

Археологическата експедиция на Университета „Адам Мицкевич“ в Познан, днес ръководена от проф. д-р Елена Кленина, включва учени от Полша, България и Украйна. Екипът на Варшавския университет, оглавяван от проф. Пьотр Дичек, е част от „Центъра за изследване на античността на Югоизточна Европа“, със специален фокус върху Балканите и Черноморието.

Съкровищата от Нове

В експозицията в Познан ще бъдат представени 11 уникални артефакта от бронз и камък, включително глави на римски императори и войни, изображения на божества и релефи със сцени на лов и митични същества. Сред най-впечатляващите предмети е сигмоидална маса с релефни ивици, представящи ловни и бойни сцени. Тези находки хвърлят светлина върху живота в легиона, социалната йерархия и вярванията на войниците, охранявали границата на Римската империя.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47