Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С любов към животните: Нидерландка с призвание в България

| обновено на 09.05.25 в 11:06

Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г.

Две години по-късно се премества в Австрия, за да изучава ветеринарна медицина във Виена, и става първата, която завършва специалността "Conservation Medicine", с което придобива практически опит в областта на медицината на зоологическите и диви животни.

След дипломирането си през 2009 г. и преместването ѝ в България, започва първата си работа като ветеринарен лекар във ветеринарна клиника в София. Шест месеца по-късно става част от екипа на Централна ветеринарна клиника и през следващите 10 години д-р де Мул работи и специализира в терапията на екзотични домашни любимци. Освен ежедневните екзотични пациенти в клиниката, преглежда и много от животните в софийския зоопарк.

  • На няколко пъти помага и на World Parrot Trust с прегледи и грижи за конфискувани африкански сиви папагали. От 2021 г. е съосновател на Bunny Rescue Bulgaria и извършва множество кастрации на зайци, оформяне на зъби и други медицински дейности, свързани със здравето на тези бозайници.

Д-р Мелинда де Мул поддържа своите знания и умения чрез участие в множество конференции, семинари и онлайн курсове в областта на ветеринарната медицина на птиците, влечугите и екзотичните дребни бозайници.

Повече за живота си в България, любовта към професията и страстта си към екзотичните животни в следващите разказа самата д-р Мелинда де Мул.

Слушайте!

Снимки: личен архив
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05