Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред списанието, което публикуваше новостите в областта на полимерите, се наричаше "списание по макромолекулна химия".
Понятието "полимер" се налага след Втората световна война. По свойствата си полимерите се различават. Например обикновените пластмаси са полимери, но и целулозата е природен полимер, както и каучукът. В ежедневието полимерите можем да разделим на няколко групи: пластмасите, от които могат да се изготвят някакви изделия, като пример – полиетиленът. От него се правят бутилките, прозрачните торбички и друг представител е полипропиленът. Полиетиленът е получен за първи път в Англия след Втората световна война чрез полимеризация – процес, при който от мономер се получава полимер.
Класически пример за полимер е найлонът. Много години всичко, което е полимер, се наричаше найлон. Практически по своите свойства няма полимер, който да е вреден, т.е. вие можете да държите в полиетиленова бутилка различни вещества, но те няма да се променят. Прекалено голямото количество на полипропилена обаче създава проблеми за околната среда. Така че човечеството трябва да се съобрази и ограничи използването му.
Рождението на модерните пластмаси идва през 1907 г. с изобретяването на бакелитите. Бакелитът е синтетична пластмаса, създадена от белгийския американски учен Лео Бакеланд. Baekeland използва фенол, вещество, извлечено от изкопаеми горива, за да създаде своя нов материал. То не провежда електричество и не устоява на топлина. Може лесно да се оформя, така че да може да се използва за широк спектър.
Сред полимерите съществуват и такива със специална употреба. Един от тези полимери е хлоропреновият каучук". Основните пропилени вече отдавна са синтезирани, но днес можем да кажем, че бъдещето е на специалните полимери, разказа в предаването "Следобед за любопитните" проф. Иван Шопов.
Проф. Иван Шопов е учредител на ежегодната награда "Изявен млад учен в областта на полимерите", която той финансира със свои средства. Наградата е ежегодна, присъжда се след национален конкурс, в който могат да участват изследователи, преподаватели и докторанти от цялата страна. Те се състезават с резултатите от своята научна дейност, отпечатани в специализирани издания.
Конкурсът се организира от Съюза на химиците в България, а носителят на наградата се определя от Научния съвет на Института по полимери след оценка от компетентно жури. Наградата, освен документ и плакет, има и парично изражение. "България има своето бъдеще в полимерната наука. Всички изследвания, които се правят, са на много високо ниво. 83 души досега са участвали в конкурса и няма нито едно оспорване", споделя проф. Шопов.
Целия разговор на Ани Костова с проф. Иван Шопов можете да чуете в звуковия файл.
Иван Димитров Шопов е български учен-химик, специалист по химия на полимерите, професор, доктор на химическите науки (1982). Работил е над 45 години в Българската академия на науките и 9 години е преподавал в Университета "Епископ Константин Преславски", Шумен. Заемал различни научни и обществени постове. Носител на ордена "Св.св. Кирил и Методий“, на най-високото отличие на БАН – почетния знак "Марин Дринов“ на лента – и на златната значка "Проф. Ас. Златаров“ на Федерацията на научно-техническите съюзи.
Снимка – БНР и личен архив
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и представители в Европейското младежко научно изложение (EXPO Science Europe), което се проведе през юли миналата година в Сараево по линия на МИЛСЕТ. Проектите на тандема са свързани все с приложения..
Фондация "Пейнт и Куортър хорс България" се посвещава на тези две американски породи коне, наследници на мустангите, на тяхното отглеждане и разпространяване. С времето прозрението, че конете могат да бъдат в услуга на обществото, разширява мащабите на мисията. Днес Екипът провежда терапевтична езда, рехабилитация за деца и хора с физически и умствени..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg