Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по камерна музика в Националното музикално училище е Магдалена Далчева, а в Музикалната академия сега работят с Огнян Константинов.
Този концерт ни връща към годините, непосредствено преди Юлия Христова да създаде Нов симфоничен оркестър, тогава именно серия с камерни концерти поставя основата на този проект. И това продължава да е мисия на Нов симфоничен оркестър – да дава поле за изява на млади, още неутвърдени, но посветени на музиката инструменталисти, давайки им самочувствие да търсят собствения си път в изкуството.
Трио Pesante правят точно това – чуйте в интервюто колко внимателно са избирали програмата, как редом до Бетовен поставят изключително рядко изпълняваното у нас трио на Роберт Фукс, именит професор във Виенската консерватория, която и оглавява през 1893. Преподавал е на Малер, Енеску, Сибелиус и други. Бил е близък с Брамс, който пък е бил голям почитател на неговата музика. Триото на Фукс е за оригиналния състав на Pesante (цигулка, виола и пиано), иначе често свирят версии, в които виолата свири партията на виолончелото.
Концертът им е на 14 май, в сряда от 19 часа в камерна зала България.
Защо са избрали да се наричат Pesante, за пътя им в музиката и за мечтите – чуйте в интервютата на Лили Големинова с Мина и Тодор.
Тодор Георгиев е роден през 2004 в Пловдив. Завършил е в Национално музикално училище "Любомир Пипков", сега е студент II курс в Национална музикална академия.
Участвал е в майсторските класове на Минчо Минчев, Светлин Русев, Мила Георгиева, Албена Данаилова, Лия Петрова, Мони Симеонов, Антон Сороков, проф. Ромен Гариу, проф. Евгения-Мария Попова, проф. Ели Казакова и други.
Свирил е в редица камерни състави в изявени музиканти, а през 2021 изнася солов рецитал в Радио Пловдив.
Мина Георгиева е родена през 2004 година в град София. Музиката на Чайковски я омайва и така започва да свири първо на цигулка, след което се мести на виола (както сама казва – инструмент с красив и богат звук). Завършила е Национално музикално училище в София а в момента е студентка в Национална музикална академия. От 10 клас свири в Нов симфоничен оркестър.
Лауреат е на национални и международни конкурси, през 2023 е приета в Guildhall School of Music and Drama - Лондон. През 2024 записва с пианиста от триото Филип Ставров за БНР за Българското национално радио Еврейската сюита от Ернст Блох.Посещавала е майсторските класове на проф. Леонид Кербел, Сергей Малов, Момчил Терзийски, Симеон Кирков, Тимъти Редмънд. Участвала е във фестивали Квартет Интензив, Академия Роза (като водач на виолите).
Писниатът Филип Ставров също е завършил Националното музикално училище в София и е студент в Националната музикална академия, като се занимава и с хорово дирижиране. Носител е на награди от редица конкурси като "Лист, Барток, Кодай", Mozar в Бърно, Чехия; първа награда и "Гран При" на Международен конкурс за солово и ансамблово изпълнителско изкуство в Боровец. От март 2024 г. Филип е главен диригент на смесения хор "Рилски звуци".
Концертът на трио "Пезанте" се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".
Снимки: ФС на трио "Пезанте"
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg