Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева.

Папазов има историческа връзка със Загреб. Преди 91 години той представя самостоятелна изложба в същия музей (14.12.1934 – 4.1.1935) с 57 картини, създадени в периода 1928–1934 г.

През последните години, във връзка със стогодишнината от първия манифест на сюрреализма, започна задълбочен разговор за множествените проявления на това течение и за разширената география на движението. Част от този подновен интерес към нови имена е включването на картината "Мечтание" от Жорж Папазов в постоянната колекция на Центъра "Помпиду", благодарение на дарение на Георги Василев.

В настоящата експозиция са представени различни периоди от творчеството на Жорж Папазов, които разкриват неговите художествени търсения, експериментаторски дух и отличителен визуален език.

Изложбата ще продължи до 1 юни..

Подробностите за творчеството и експозицията са от разговора на Велин Манов в "Артефир" с Мария Василева. 

Снимки – БТА
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на фотографката Катрин Лонгли в галерия "Синтезис"

На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..

публикувано на 13.05.25 в 11:24
Николай Томов, Нина Цанева, Жан-Рене Дюшеман и Ана Вълкова (от ляво надясно)

Жан-Рене Дюшеман и Николай Томов: "По следите на българите американци преди и сега"

В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега" , създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света.   Ана..

публикувано на 13.05.25 в 11:09

Vertigo: (не)умението да се променяме

Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно. Винаги ли обаче промяната означава..

публикувано на 13.05.25 в 10:10

XXVII Национален фестивал на детската книга се провежда в Сливен до 14 май

Двадесет и седмото издание на Националния фестивал на детската книга – Сливен 2025, организиран от Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, ДАБЧ, най-големите детски издателства и много приятели и спомоществователи, се открива днес и ще продължи до 14 май...

публикувано на 13.05.25 в 09:28

Бургас отново е домакин на младежкия фестивал за класическа музика "Солисими"

Бургас отново ще бъде домакин на едно от най-значимите младежки музикални събития в страната – второто издание на фестивала "Солисими". Форумът събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, за да предложи на публиката нов, вдъхновяващ поглед към класическата музика. Фестивалната програма започва днес, в залата на "Дома на Нефтохимика" с..

публикувано на 13.05.25 в 09:22