От днес до 12-и юни Прага е домакин на юбилейното 80-то издание на един от най-значимите музикални форуми в света - фестивала "Пражка пролет". Събитието отбелязва и 80 години от края на Втората световна война. Фестивалът е един от най-старите в Европа и е посветен на класическата музика.
Малко преди официалното откриване участниците почетоха паметта на чешкия композитор Бедржих Сметана на гробището във Вишеград, където е погребан. По време на церемонията прозвучаха фрагменти от операта "Фанфари от Далибор" в изпълнение на Пражкия духов септет, под диригентството на Павел Громадка.
"Програмата на юбилейното издание ще почете традицията, но и уверено ще погледне напред. Представяме драматургия, която носи най-доброто от света на класическата музика, която вдъхновява, открива, конфронтира и не забравя младите чешки изпълнители и творци. Вярвам, че с това потвърждаваме достойното място на 'Пражка пролет' не само в чешкото, но и в европейското културно пространство", каза по време на откриването Павел Троян, директор на фестивала.
Участие ще вземе един от най-известните състави в света - "Бостънският симфоничен оркестър". Той ще изсвири произведения на композитора Дмитрий Шостакович. В зала "Дворжак" след тридесет и пет години на сцената отново ще излязат музикантите от Симфоничния оркестър на Токио. Диригент е Фабио Луизи, а солист е цигуларката Акико Суванай. Те ще изпълнят произведения от Брамс, Берг и класика на японската музика Тору Такемицу.
В програмата на "Пражка пролет", освен концерти, са включени и кратки оперни представления. Най-значимото от тях е "Лунният Пиеро" от Франческо Ландини, написано през 14-ти век. Операта ще бъде изпълнена от ансамбъл "Солацо", носител на наградата за ранна музика на Кеймбридж. По време на фестивала ще бъдат представени и различни джаз формации и ще бъдат организирани музикални творчески ателиета за любителите на класическата музика.
Мина почти десетилетие от първия концерт на групата на Кинг Аишоба от ганайския Горен Северозапад, който "Аларма Пънк Джаз" организира в София под името "АфроВизия" , и ето, че в началото на юни отново посрещаме двама знакови музиканти от същата група – Аюуне Суле и Франсис Аямга , които ще изнесат два специалн концерта – на 05.06.2025 в Bee..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg