За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца".
В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и изпълнители от различни жанрове и полета, анализи на изследователи на танца и културни мениджъри, както и критически текстове за някои от най-актуалните премиери на балетната и съвременната танцова сцена в страната.
Отдава се почит към режисьора Николай Георгиев, който ни напусна тази година, а той дава тласък на формирането на редица български танцови артисти. Обръща се внимание и върху мащабни съвременни теми като възможното въздействие на изкуствения интелект върху танца.
В рубриката "Антология" е включен разговор с един от големите новатори в танцовите техники Уилям Форсайт. Появява се и новата рубрика "Посоки", която ще разказва за развитието на танца в различни национални контексти по света. Първата ѝ спирка е Брюксел и фламандската вълна, превърнала белгийската столица във витален център на европейския съвременен танц.
"Списание за танц" е неразривно свързано с Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик", чието 18-о издание се открива днес (12 май) под мотото "Жестове на съпротива". Форумът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението, разглеждат някои от най-болезнените теми на съвременността и ги прекрояват, повличайки ни в полет на мисълта, от който имаме нужда днес.
Брой 7 на "Списание за танц" ще бъде представен на 16 май в One Gallery.
Подробности за списанието и "Антистатик" са от разговора на Велин Манов в "Артефир" с главния редактор Ангелина Георгиева и организатора на фестивала Ива Свещарова.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg