Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Vertigo: (не)умението да се променяме

Движенческият спектакъл, който ще има премиера на 14 май на сцената на Yalta Art Room, изследва темата за трансформацията на човека

Снимка: Yalta Art Room

Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно.

Винаги ли обаче промяната означава трансформация? Кога тя е въпрос на избор и кога е неизбежна? Удобството винаги ли представлява контрол и обезателно ли съпротивата да се адаптираш трябва да доведе до пагубен край? Едно може би е сигурно – промяната е движение, независимо до какво точно води.

Вътрешният конфликт на човека е движение на емоции, а когато разговаряш сам със себе си извън рационалното – може би най-добрата трибуна за обсъждане на съвременните теми и проблеми е тъкмо движението. Тук обаче възниква и въпросът дали винаги, когато говорим за движение, говорим за танц.

Танцът е емоция, той е преживяване, което буди сетивата и провокира усещанията, а не са ли нужни именно те, за да настъпи промяна?

Образът на съвременния танцьор е образът на живия човек. Този, на когото му се случват събитията, които налагат необходимост от действие и/или незабавна и задължителна промяна.

Разговор за умението и неумението да се променяме през изразните средства на движението и танца провокира съвременният солов движенчески пърформанс Vertigo, в чието ядро стои темата за трансформацията на човек. 

Той има премиера на сцената Yalta Art Room на 14 май от 19:30 часа.

Спектакълът провокира и дава поле за размисъл върху теми като: възможността човек да се адаптира дори когато не иска; идеята за границите, които си поставяме или ни поставят; рамката на комфортната ни зона и желанието за контрол над собствения ни живот; мисията на изкуството да размества пластове и да разцепва въздуха, който дишаме.

В "Какво се случва" гостуват Изабел Миткова и Симона Тодорова – замесените в движенческия световъртеж. Изабел е един от хореографите на спектакъла, заедно с Васил Зелямов, а Симона Тодорова е танцьорът, чрез чиито движения зрителят навлиза в темата.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата.

Всичко останало чуйте в звуковия файл.

Композитор на Vertigo е Стефан Цеков, а костюмограф – Рая Кърпачева. Графичният дизайн и текстът са дело на Изабел Миткова, а дизайнът на осветлението – на Сава Кисьов. Фотограф и видеограф е Николай Райчев, а продуцент – сдружение "Гоя Проджектс".
Снимки – Yalta Art Room
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петринел Гочев с нова книга и премиера в Дом "Витгенщайн"

"Маршът Компарсита" се нарича новата книга  на Петринел Гочев, която снощи беше представена в Драматичен театър - Габрово. На 15 май авторът ще има премиера и съвместна изложба, заедно с Гергана Змийчарова в BKI Haus Wittgenstein - Виена. През юни на Фестивала на камерните спектакли във Враца сборникът с новели "Маршът Компарсита" отново ще бъде..

публикувано на 13.05.25 в 13:15

Изложба на фотографката Катрин Лонгли в галерия "Синтезис"

На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..

публикувано на 13.05.25 в 11:24
Николай Томов, Нина Цанева, Жан-Рене Дюшеман и Ана Вълкова (от ляво надясно)

Жан-Рене Дюшеман и Николай Томов: "По следите на българите американци преди и сега"

В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега" , създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света.   Ана..

публикувано на 13.05.25 в 11:09

XXVII Национален фестивал на детската книга се провежда в Сливен до 14 май

Двадесет и седмото издание на Националния фестивал на детската книга – Сливен 2025, организиран от Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, ДАБЧ, най-големите детски издателства и много приятели и спомоществователи, се открива днес и ще продължи до 14 май...

публикувано на 13.05.25 в 09:28

Бургас отново е домакин на младежкия фестивал за класическа музика "Солисими"

Бургас отново ще бъде домакин на едно от най-значимите младежки музикални събития в страната – второто издание на фестивала "Солисими". Форумът събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, за да предложи на публиката нов, вдъхновяващ поглед към класическата музика. Фестивалната програма започва днес, в залата на "Дома на Нефтохимика" с..

публикувано на 13.05.25 в 09:22