Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба на фотографката Катрин Лонгли в галерия "Синтезис"

На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли. Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е едновременно документален и наративен. Нейни проекти са показвани в множество международни изложби и фестивали, авторка е на три фотокниги.


Проектът изследва темата за хранителните разстройства в контекста на японското общество. Храненето никога не е просто механична дейност. То може да бъде източник на удоволствие или инструмент за контрол над телата ни, начин за свързване с другите, източник на утеха или на тревога. Подходът ни към храната обединява множество аспекти и е дълбоко преплетен с нашите емоции, социална и семейна история. Но къде се крият корените на тази сложна връзка?


Като дете Катрин Лонгли страда от наднормено тегло. Балансирайки на ръба между контрола и удоволствието, връзката ѝ с храната остава белязана от призраците на тези детски спомени, които дълбоко оформят начина, по който човек възприема себе си. В проекта "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" авторката изследва тези проблеми отвъд личния си опит — в контекста на японското общество, където натискът върху тялото изглежда по-силен от всякъде другаде.

По време на няколко артистични резиденции в Япония Катрин Лонгли провежда интервюта с хора на различна възраст, някои от които страдат от хранителни разстройства, за тяхното отношение към храната и тялото. Така научаваме как Юки постепенно потъва в анорексията, докато стига дотам, че може да преглъща само течности; как Рен намира защита от външния свят благодарение на "бенто" кутиите, грижливо приготвяни от майка ѝ; как Кеничи реагира, след като общинските власти го категоризират като "метабо", след измерване на обиколката на талията му; как Мина успява да възстанови връзката с липсващата ѝ майка, докато готви заедно с братята си; или как Рика успява да пази в тайна булимията си в продължение на повече от двадесет години.


Съпътстващата програма на изложбата включва прожекция на шведския игрален филм "Моята слаба сестра”, премиера на книгата "Образ и патологии днес" на Ванина Микели-Рехтман, издадена от асоциация "Българско психоаналитично пространство" и лекция на доц. Диана Циркова, психоаналитик и преподавател по клинична психология. Програмата включва и няколко срещи с Катрин Лонгли. Тя лично ще открие изложбата на 15 май, а на следващия ден ще представи свои фотокниги. По време на Нощта на музеите на 17 май авторката ще направи тур в изложбата, а на 24 юли ще се върне отново в София, за да приготви японска мисо супа за публиката.

Изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" се осъществява с подкрепата на "Фотосинтезис", Wallonia-Brussels International (WBI) и в партньорство с асоциация "Българско психоаналитично пространство", кинофестивал "Срещи на младото европейско кино", кино Одеон и издателство Three Books, Токио.

Чуйте авторката Катрин Лонгли в звуковия файл:

Снимки са предоставени от галерия "Синтезис"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Син, но го няма небето" – визуален разказ за пътя на една майка към тишината на аутизма

"Син, но го няма небето" е дебютната фотографска изложба на Благовеста Семкова, която ще бъде представена днес (14 май) от 19 ч. в концептуалното галерийно пространство на BECA Center of Visual Storytelling.  В "Нашият ден" Семкова, майка на четири деца – едно от които с аутизъм – разказва за този личен проект, засягащ борбата с възприятията на..

обновено на 14.05.25 в 16:41

Приказният свят на Виктор Паунов – животните между реалност и фантазия

В Регионалния исторически музей – София, в изложбената зала "Триъгълна кула на Сердика", на 15 април 2025 г. беше открита една необичайна изложба – "Бестиарий" на проф. Виктор Паунов. В нея са събрани над 230 оригинални илюстрации, създавани в продължение на повече от четири десетилетия. Това не е типична ретроспекция – не проследява хронологично..

обновено на 14.05.25 в 11:39

Кои български автори представят страната ни на панаира в Прага?

Директно от сърцето на книжния свят в Централна Европа – Прага, колегата Светлозар Желев сподели в ефира на "Нашият ден" вълнуващи подробности за започващия Международен панаир на книгата и литературен фестивал Svět knihy . С повече от  600 изложители, събитието се утвърждава като най-голямото литературно средище в региона, събиращо автори, издатели и..

обновено на 14.05.25 в 11:10

Габровският театър събира пари за опожарената гимназия в Трявна

В Драматичния театър "Рачо Стоянов" - Габрово тази вечер ще бъде излъчен документалният филм на Владислав Андонов, посветен на 95-ата годишнина от създаването на Габровския театър. Прожекцията е благотворителна и събраните средства ще бъдат дарени на Националната гимназия по приложни изкуства "Тревненска школа" в град Трявна. Сградата на гимназията..

публикувано на 14.05.25 в 11:01

От Русе към света: Историята на семейство Канети

Френският институт в България отдава заслужена почит на трима изключителни братя, родени в началото на XX век в крайдунавския град Русе. Събитията, организирани на 12 и 13 май в София и продължаващи на 14 май в Русе – родното място на семейство Канети – са своеобразно културно пътешествие, съчетаващо литературни четения, срещи, прожекции, изложба и..

обновено на 14.05.25 в 10:34