Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis с Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти.
По думите на Илиева е проведена среща между Синдиката и екип от Министерството на здравеопазването. Срещата е преминала в отсъствието на министър Силви Кирилов, но са обсъдени предложенията на медицинските специалисти и готовността на МЗ за тяхното изпълнение.
Предвиден е разговор с Министерството на финансите във връзка с делегираната държавна дейност за детско и училищно здравеопазване. Отделно Синдикатът иска да бъде одобрена наредба за работното време и отпуските на специалистите в областта, като за целта трябва да бъде проведена среща с Министерството на труда и социалната политика.
Едно от основните ни искания, които се нуждаят единствено от подписа на здравния министър, е свързано със стандартите по здравни грижи, по-конкретно с въпроса колко медицински сестри на какъв брой пациенти се полагат за получаване на качествена здравна грижа.
По думите на Илиева е нужно практиките на медицинските специалисти да не минават през общопрактикуващите лекари, за да бъдат покрити повече райони, в които липсва достъп до лекар. В селата здравната грижа е лукс, подчертава Илиева.
Професията на медицинските сестри е защитена само на думи, заявява гостът. Няма желаещи да се обучават, защото заплащането е близко до минималното и професионалните перспективи не са привлекателни за младите хора.
"Основното нещо, което ние, като синдикат, продължаваме да твърдим, че ще привлече млади хора към професията, е рязко увеличаване на заплатите", категорична е Мая Илиева.
Чуйте повече по темата в звуковия файл:
Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025. За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева , началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска"...
В рамките на Европейската седмица на общественото здраве тази година, темата за "Здравословно стареене срещу мултиморбидности в цифровия свят" беше във фокуса на дискусиите. По този повод в ефира на предаването Lege Artis доц. д-р Гена Грънчарова, председател на Българската асоциация по обществено здраве, коментира ключови въпроси, свързани със..
Точно месец преди София Прайд 2025 в "Нашият ден" своята лична история разказва Велислав Петров. Като куиър младеж в България, той описва осъзнаването на принадлежността си към ЛГБТИ общността, взаимоотношенията с родителите, отношението на учителите, особено в рамките на допълнението в Закона за предучилищното и училищното образование от 2024..
В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..
Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg