Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни кожни прегледи в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025

Д-р Валерия Матеева
Снимка: Личен архив

Безплатни прегледи за меланом се провеждат днес от над 200 специалисти в над 30 града из страната в рамките на кампанията "Евромеланома" 2025.

За превенцията и лечението на рака на кожата говори в Lege Artis онкодерматологът д-р Валерия Матеева, началник на отделението по дерматохистопатология и имунохистохимия към УМБАЛ "Александровска".

Тази година кампанията за безплатни прегледи за меланом е привлякла много желаещи да получат консултация със специалист, разказва д-р Матеева.

Хората е добре да преглеждат кожата си два пъти годишно – в началото и след края на летния сезон. Така може да бъде уловено своевременно развитието на съществуващите бенки или появата на нови образувания.

При нова лезия с черен или кафяв цвят, която започва много бързо да се надига особено при хора на 40-годишна възраст, д-р Матеева препоръчва бърза консултация със специалист. Колкото по-скоро бъде отстранено образуванието, толкова по-висок е шансът за успешно лечение и качествен живот.

Ракът на кожата е може би най-злокачественият тумор в човешкото тяло, но има уникалната възможност да бъде видян, заявява д-р Матеева, според която новите терапии позволяват ефективно лечение.

В сайта на "Евромеланома" е достъпно видео, което инструктира хората как да опознават сами кожата и бенките си, за да реагират в случай на нещо притеснително.

Д-р Матеева запознава слушателите с правилото A B C D (асиметрия, граници, цвят, размер) за разпознаване на злокачествените бенки.  

Предпазването от слънце има неопровержимо значение за рака на кожата. Редовна употреба на слънцезащита, сянка, шапка с козирка – това са задължителните профилактични мерки, които д-р Матеева изброява.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45