България, заедно с Колумбия, Коста Рика, Кипър, Чили и Мексико, е сред страните, в които делът на функционално неграмотните деца се е увеличил след COVID пандемията. Техният брой в световен мащаб е 15 милиона. Това сочи доклад на Детския фонд на ООН – УНИЦЕФ, цитиран от агенция ДПА. Децата изпитват затруднения при четене, не разбират какво им се говори в час и не могат да пишат правилно. Освен това често страдат от наднормено тегло и не се чувстват щастливи.
Според изследването в много държави се наблюдава влошаване на академичните способности сред децата, което се дължи на затварянето на училищата по време на пандемията. Проучването на УНИЦЕФ е проведено в общо 43 страни по света, като е отделено внимание и на тяхното икономическо развитие.
Директорът на отдела на УНИЦЕФ за проучвания и прогнози Бо Виктор Нюлунд посочва, че децата са изпитвали затруднения в редица области още преди пандемията. Според него за родителите и учителите приоритет трябва да бъдат образованието, здравето и благосъстоянието на децата. Един от най-важните фактори за осигуряване на по-добър живот и мотивация за образование е икономическото състояние на съответната държава.
Според доклада на организацията, децата от Нидерландия и Дания живеят най-добре, като се отчита тяхното психично и физическо здраве, както и придобитите умения. След тях се нареждат Франция, Португалия и Ирландия.
Данните от доклада сочат, че от 2019 година насам се наблюдава значителен спад в детската смъртност, броя на самоубийствата сред младежите и увеличаване на броя на децата, които завършват училище. Докладът призовава правителствата да предприемат спешни мерки и да направят най-доброто за децата.
По повод отбелязването на 30-та годишнина от геноцида в Сребреница на 5 юли от 19 часа в Голямата зала на Виенския университет ще се проведе дискусия "В търсене на справедливостта". Водещи експерти, сред които Алън Тайгър, прокурор от Международния трибунал за военните престъпления в бивша Югославия, ще дискутират дали вината изчезва, ако паметта..
Дългоочакваното световно турне на групата Oasis започва тази вечер в Кардиф, след като братята Ноел и Лиъм Галахър се събраха след 16 години. Десетки хиляди фенове от цял свят се стичат към стадион "Принчипалити" в уелската столица. Това е концертът, който феновете чакаха 5795 дни или 16 години. Групата ще свири днес и утре в Кардиф в началото от..
59-ото издание на филмовия фестивал започва в Карлови Вари, за първи път без дългогодишния си президент Иржи Бартоска, който почина тази година. Два филма, които са копродукции на Чешката телевизия, имат шанс да спечелят голямата награда "Кристален глобус". Наградата на президента на фестивала ще бъде връчена на церемонията по откриването на..
Близо две трети от учителите в средните училища във Франция са обмисляли да напуснат през последните две години, сочи проучване на водещия синдикат SNES-FSU, цитирано от "Франс инфо ". Учителите посочват ниските заплати, влошаването на състоянието на държавните училища и липсата на внимание от страна на правителството като основни свои притеснения...
29-ото издание на театралния фестивал “Сцена на кръстопът” в Пловдив включва в програмата си 18 представления. Фестивалът ще се проведе от 10 до 21 септември . Домакин е Пловдивският театър. Новото във фестивала тази година е "тайното представление", което ще бъде изненада за публиката, разказаха на пресконференция организаторите. Гостуването на..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
Какво разбрахме и не разбрахме за политическите трусове у нас – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Евгений Дайнов . Вотът на..
На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg