Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. 

"Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици от намесата на ДС в църковния живот през тоталитарния период.

Проф. Момчил Методиев и Ани МариноваПо думите на проф. Методиев книгата е резултат на дългогодишна работа с архиви – на Комитета по църковни въпроси и на ДС. "Архивната революция", облекчила достъпа до различни документи от комунистическия период, е спомогнала процеса на копиране, съхраняване и обработване на материала, необходим за изследването.

Проф. Методиев казва: "Изследователският въпрос за мен беше дали има връзка между разкола от началото на 90-те години след падането на комунизма и предходния период – по-точно дали има връзка между намесата на ДС и разкола.

Това, което показват архивите, е, че разединението във върховете на църковната йерархия датира много по-рано, поне от втората половина на 70-те години, когато най-известните лидери на разкола, Старозагорският митрополит Панкратий и Врачанският митрополит Калиник имат възможността да провеждат независима от останалите членове на Светия синод политика. Това е благодарение на техните изключително близки контакти със ДС.

Тезата ми е, че дългосрочното въздействие на ДС води до не просто метафоричното, но и напълно буквалното разединяване във върховете на църковната йерархия."

"В различните периоди на комунизма ДС има различно въздействие върху църковната йерархия. В началото на комунизма на практика всички членове на Светия синод са обекти на разработка", заявява проф. Методиев, според когото промяна настъпва през 1967 година с обособяването на специален отдел, натоварен с работа по православното духовенство.  

Още за това как ДС е оказвала контрол и влияние в духовните среди, както и за някои от забележителните съдби на високопоставени български духовници – чуйте в звуковия файл: 

Снимки – изд. Сиела, БНР
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дом, далеч от дома: Как Жанна превърна Варна в пристан за украински деца

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с украинката Жанна Стефанова, която любовта довежда от Кишинев в морската ни столица – Варна, преди 39 години. Тук тя се омъжва и ражда двете си вече пораснали деца, като намира не само свой втори дом, но и своето призвание – да помага на децата от Украйна в тяхната по-добра интеграция, образование, езикова и обща..

публикувано на 16.05.25 в 09:50

Русе е домакин на Националната студентска олимпиада по математика

Днес, 16 май, в град Русе ще се проведе Националната студентска олимпиада по математика. Това е състезание, което се организира ежегодно от 1974 г. насам от висшите училища в България . През настоящата година домакин на олимпиадата е Русенският университет "Ангел Кънчев". Повече за събитието разказа доц. д-р Илиана Раева...

обновено на 16.05.25 в 09:21

"Да разлаем кучетата" – хумор и сатира превземат Габрово

Ежегодният карнавал в Габрово 2025 тази година е под мотото "Да разлаем кучетата" . Карнавалът на хумора и сатирата в града, известен още като "Петото годишно време" , има повече от вековна история, започнала през XIX век с празника "Олелийня" .  От  16 до 18 май  Габрово ще бъде сцена на творчески вихър, пъстър хумор, музикални взривове и..

обновено на 16.05.25 в 09:13
Мая и Лия Петкови

За билките и хората

Мая и Лия Петкови отглеждат билки, маточина и роза, които преработват в собствена дестилерия и влагат в разнообразие от натурални козметични продукти. В с. Орешак, в непосредствена близост до Троянския манастир майката и дъщерята Мая и Лия предлагат чайове, работилници за парфюми и продуктите си, за да възстановяват връзката между хората и..

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32