Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?
Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения към трети лица? До какво води отказът от наследство и решава ли изцяло той проблема с дължимите суми? Допустимо ли е малолетни и непълнолетни деца да правят отказ от наследство? Може ли да бъде оспорен направеният отказ от наследство и по какъв ред? Какви ще са последиците от оспорването?
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, говори по следния казус на слушател.
"Слушател споделя следния казус: С децата на моя покоен брат наследяваме имуществото на моята майка и тяхна баба, починала през 2024 г. Оказа се, че по искане на племенника ми и внук на моята майка тя е взела кредит от банка, като е предоставила сумата на племенника ми, а тя е изплащала дължимите вноски до смъртта си. Останала е неизплатена една значителна сума от взетия кредит. След нейната смърт има останали имущества, включващи земеделски земи близо до София и такива в страната. Получих покана за изплащане на остатъка от кредита, който е станал предсрочно изискуем, поради невнасяне на ежемесечните вноски след смъртта на майка ми и същият е в голям размер. Как да постъпя, да заплащам ли дължимите суми, да приемам ли наследството, и какво мога да направя във връзка с него?"
Чуйте подробности в звуковия файл.
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна. "Това, което се случва във Варна, е в контекста на всичко, което се случва в тази държава, която като че все повече се движи към установяване на някаква триумвиратна и всъщност еднолична власт и в..
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни казва Докладът на ЕК за върховенството на правото в България , коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Стоев , икономист, автор на платформата..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Симеон Симеонов, София : Пенсионер съм, на 65 години. Мой съсед предизвика умишлено инцидент, като заведе дело срещу мен, твърдейки, че съм го набил. Районният съд отсъди в негова полза, а аз обжалвах пред Окръжен съд. И двете..
Ще бъдат ли защитени интересите на гражданите с приемането на Закона за несъстоятелност на физическите лица? Какви са ? Коментар в юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида" прави консултантът д-р Деян Драгиев – адвокат, член на Софийска адвокатска колегия, с практика в сферата на търговското право, гражданския процес и..
История, памет и един разказ за научените и пропуснати уроци 30 години след едно от най-мрачните събития в новата европейска история – трагедията в Сребреница от юли 1995 година, случила се по време на Босненската война в контекста на разпадането Югославия. В Международния ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница от 1995..
Какво се случва с кмета на Варна и България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Спас Спасов , кореспондент на "Дневник" във Варна...
Какви грешки бяха направени по време на кампанията за влизането ни в еврозоната, как дезинформацията създаде страхове в обществото , какво ни..
Колко видимо може да бъде невидимото и възможно ли е да имаме очи и сетива за него? На 13 юли от 19.00 часа в Габровския драматичен театър "Рачо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg