С началото на новия летен туристически сезон темата за мястото на България като културна дестинация в Европа отново излезе на преден план. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Соня Алексиева – преподавател в Нов български университет и член на Управителния съвет на Асоциацията за реклама и комуникация в туризма – очерта ключовите тенденции и предизвикателства пред културния туризъм у нас.
По думите ѝ културният туризъм вече формира над 20% от туристическия продукт на страната. Доц. Алексиева припомня, че в света се разграничават над 236 различни типа туризъм, но в последните години културният туризъм придобива все по-голямо значение – не само като обект на институционална подкрепа и реклама от страна на Министерството на туризма, но и като реален интерес от страна на самите потребители.
В своето изложение тя акцентира върху значимостта на устойчивите практики и промяната в подхода на общините, които все по-често залагат на културните ценности като основен акцент в своите стратегии за привличане на туристи. С над 200 музея в страната България предлага изключително богато културно наследство, което може и трябва да се превърне в основа за създаване на автентични туристически преживявания.
"Не можем да говорим за развитие на културния туризъм, без да включим темите за дигитализацията, уникалността на продукта и екологичната му устойчивост", подчерта доц. Алексиева. Според нея понятието "културно наследство" вече не се ограничава само до старините и паметниците. Все повече се цени възможността да се създаде преживяване – емоция, която туристът да отнесе със себе си, а не просто информация за даден обект.
Като добър пример в тази посока тя открои инициативата на Етнографския музей на открито "Етъра" – въвеждането на т.нар. "семеен билет", който насърчава семейните посещения и създава усещане за достъпност и споделеност на културните ценности.
В предаването бе включена и анкета с граждани на София, които споделиха своите предпочитания за летни пътувания и впечатления от различни дестинации.
Слушайте!
В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания,..
Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения? Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис? Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични задължения..
Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи? Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..
Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките. България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg