Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Ралица Ганева: България не само не прибързва с еврото, тя закъснява

| Интервю
Доц. Ралица Ганева
Снимка: личен архив

Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е потъващ кораб, че страната ни не изпълнява критериите наистина и лъже Европейската комисия за бюджета, който е представила. Как можем да обясним на гражданите доколко изброените тези имат основания, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Ралица Симеонова-Ганева, преподавателка в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

"Съвсем накратко мога да кажа, че тези твърдения са чиста спекулация и опит за заиграване със страховете на хората. Да кажа дали България е готова за членство или не, зависи от преценката на Европейската комисия, Европейската централна банка. Тези две институции имат несъразмерно по-голяма аналитичен капацитет и експертиза от цяла България и могат да преценят дали информацията, която сме подали, е достоверна или не. 

От започването на процеса по присъединяването към ЕС до момента не се е случвало България да бъде обвинявана, че предоставяме некачествена или подвеждаща информация по тези и подобни въпроси. Това е изключително важно. Официалните български институции нямаше да изпратят искане за извънреден доклад, ако не изпълнявахме обективно критериите.

В никакъв случай не мога да кажа, че България прибърза с еврото. Напротив, тя закъснява. Левът е фиксиран към еврото в 1997 г. Страната пое този ангажимент още с влизането си в ЕС през 2007-а, а първоначалната цел беше да се присъединим през 2009-2010-а. Това е идеята в първия конвергентен доклад, когато ни приемат в ЕС. От 2020 г. вече сме официално в така наречената "чакалня", Валутния механизъм 2. Това е подготовителният етап за еврозоната. Ние вече сме вътре. Реално сме увързани с еврото, но без достъп до решенията и инструментите на ЕЦ. Тази ситуация не е еквивалент на суверенитет. Забавянето вреди, то създава несигурност, подкопава доверието и спира инвестициите. Ако не направим крачката сега, когато сме готови, изпращаме лош сигнал и сами се блокираме.

Като цяло тезата за потъващия кораб е много интересна. Най-малкото защото така нареченият "гнил Запад" се очаква да се срине още от средата на XIX век. А той си стои непокътнат, в добро здраве. Европейският съюз включва едни от най-мощните световни икономики. Освен това след дъловата криза на Еврото през 2012 г. бяха взети достатъчно солидни мерки. ЕС създаде институции, с които да се справя с евентуални подобни рискове. Няма 100% застраховка, че ситуацията няма да се влоши в даден момент. Това се случва регулярно през последните 300 години по логиката на бизнес цикъла. 

Следва да имаме предвид, че България ще бъде повлияна отрицателно, независимо дали е във или извън зоната, ако ние минем през някаква такава криза. През последните 15 години имахме възможност да наблюдаваме два такива епизода. Световната икономическа криза и кризата с COVID-19. Да, ефектите при нас бяха много по-тежки и по-продължителни в сравнение с тези в еврозоната."

И това се дължи точно на това, че не сме част от еврозоната?

"Точно така. Левът сам по себе си не осигурява никаква стабилност извън връзката си с еврото по линия на валутния борд. Можем да кажем, че валутният риск, макар и малък, предполага малко по-голяма нестабилност за България в сравнение с еврозоната именно поради това. И е редно да уточним, че споменаването, че левът е символ на националния суверенитет, е по-скоро емоционално, отколкото икономически обосновано твърдение. Паричната единица сама по себе си не гарантира суверенитет, нито го изразява в пълнота. Истинския суверенитет измерва способността на една държава да взема самостоятелни решения конкретно по отношение на икономическата, паричната и фискалната политика. А в момента България не провежда собствена парична политика. Левът е фиксиран към еврото чрез валутния борд. Това означава, че ние реално вече следваме логиката на еврозоната, но приемането на еврото не е отказ от независимост, а всъщност преминаване към пълноценно участие в процеса на вземане на решения в рамките на европейската икономическа система."

След като от години валутният борд е фиксирал лева към еврото, защо има гласове, които предлагат да се ориентираме към долара?

"Трябва да се фокусираме върху един важен факт. Търговията ни в евро е над 80%, тоест ние търгуваме с Европейския съюз. Търговията ни със САЩ и търговията в долари е в много по-малък обем. Нашият икономически интерес е еврозоната."

Какво означава България да е готова? Кой го определя?

"Да сме готови означава да изпълняваме критериите за членство по устойчив начин. Сравнението на стойностите на показателите с тези на критериите показва, че номинално ние ги изпълняваме. Единствените институции, които са компетентни да дадат оценка дали изпълнението е устойчиво, оттам да дадат зелена светлина за членство, са Европейската комисия и Европейската централна банка. Те определят съответно и датата на началото на членство. Не ние, нито вие, нито аз, нито който и да било друг, в това число и националните ни институции, може да направи това: да каже, че ние влизаме през януари 2026-а или 2027-а, това не е наше решение."

Как хората да разпознават компетентните фигури?

"Бих започнала с това, че трябва да се обръщаме към икономисти, изследователи, които са били въвлечени в процеса, които имат опит в този процес. Говорим за професионалисти и икономисти, но при една тясна дефиниция на икономист, а не широка, каквато се наложи в България от близкото минало. Тези, които имат опит в процеса, са работилите в Министерството на финансите, работещите в Министерството на финансите, в Българската народна банка, в Европейската комисия, в Европейската централна банка. Това са институциите, които са дали и дават възможност на някого наистина да се потопи в процеса и да е наясно с това, което се случва, и да познава в дълбочина проблемите."

Има много носталгични гласове към времето, в което България беше част от Съвета за икономическа взаимопомощ, че тогава българите са можели да си купят каквото си поискат, хлябът бил 40 стотинки и са ходили на море по няколко пъти в годината...

"По няколко пъти хората може би са ходили на море, защото им е било забранено да пътуват в чужбина (това е в рамките на шегата). От няколко години с проф. Мартин Иванов и доц. Калоян Ганев от Софийския университет изследваме темата за инфлация, пари, потребление и в исторически план покриваме един почти 300-годишен период. Твърдението, че българите са благоденствали по времето на СИВ, е частично невярно.

Вярно е, че номиналните доходи тогава са нараснали, но това е съпроводено от един много строг административен контрол на цените, бих сложила в скоби ирационален от икономическа гледна точка, което е довело до изкуствено високи реални заплати и покупателна способност. Постигнато е за сметка на хроничен дефицит, натрупване на инфлационен натиск, задлъжняване на икономиката, което всъщност води до целия икономически срив и високата инфлация през 90-те години.

Накратко, поддържането на относителен добър живот е било за сметка на огромно задлъжняване на държавата. Живели сме на кредит. И отделно трябва да си дадем сметка, че не всички хора ходеха всяко лято на море, на пазарите невинаги имаше достатъчно родни плодове и зеленчуци, за вносни изобщо не говорим. Затова и домашните стопанства процъфтяваха, т.нар. "буркан икономика". А днес качеството на храната за немалко хора, за съжаление не за всички, е въпрос на избор и предпочитания. Едно време нямаше избор. 

По отношение на членството в ЕС, можем да кажем: Да, през прехода ние обедняхме, но след като развихме пазарната икономика и влезнахме в ЕС, преминахме през съвсем друга траектория на развитие, за по-малко 20 години постигнахме много повече от това, което сме постигнали през 45 години на социалистическото управление. И днес ние живеем в най-богатия вариант на нашата държава, който познаваме исторически."

Може ли пример за илюстрация...

"Разходите за храна десетилетия, векове наред са били преобладаваща част в бюджета на домакинствата като процент от всички разходи. От откато ние сме в ЕС, зависи базата, която гледаме, този процент спада под 30, дори под 20. Ето пример – ние даваме много по-малко пари за храна като процент от разходите, отколкото преди."

Каква е разликата между приемането на еврото сега и деноминацията през 1999-а? Може ли да се направи такъв паралел?

"Бихме могли да направим паралел с всичките парични реформи. Спрямо 1999 г. деноминацията няма абсолютно никаква разлика. Тогава отново заменихме една валута с друга, макар и със същото име. Единствено името този път ще бъде различно, ще е евро, а не лев. Паричните реформи сами по себе си нито причиняват проблеми, нито решават проблеми. Такъв е и случаят с деноминацията 1999-а. Ние имахме стабилизация на цените, промяна на икономическата среда, много осезаема след много тежка криза, но това не се дължи на деноминацията сама по себе си. Деноминацията в някаква степен овладя очакванията на хората, даже помогна в обратна посока, чисто психологически.

По-любопитни са първите реформи през социалистически период: през 1947-а и 1952-ра, те са със изземващ характер. Грабителски реформи ги наричаме в историята. Тогава голяма част от парите на относително по-богатите домакинства са били иззети. И когато провеждат реформата 1962 г., се натъкваме на масова психоза. Тогава е имало силен страх у населението, че отново ще им бъдат иззети парите. Хората масово са изтеглили спестяванията си от ДСК и са изкупили всичко по магазините, което може да бъде закупено като стока. И аз даже се чудя дали тези слухове сега, че парите на гражданите ще бъдат взети, влезем ли в еврозоната, не се подхранват от спомени."

Името на българския лев...

"Името "лев" действително е свързано с изображението на лъв върху чужди монети, най-вече върху френския франк. През Възраждането френските франкове са били разпространени и познати по нашите земи. Името "лев" е прието, защото лъвът е символ на сила и могъщество и е трябвало да придаде на новата валута тежест и престиж. Румънската лея, името "лей", също означава "лъв" на румънски. Смята се, че то произлиза от холандския талер, на който имало изобразени лъвове. Това е много важен момент, защото показва, че влиянието на лъва не е само в хералдиката или символиката на монетите, а ние я срещаме при много други държави. Тоест името "лев" не е уникално. Емоцията, сантиментът спрямо това име буди учудване."

Снимка – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Какво да направят наследниците на имущество със значителни задължения

Какво да направят наследниците при наследяване на имущество, в което има значителни задължения?  Какво означава да приемеш наследството от своя наследодател? Как може да стане това? Какво означава да приемеш наследството под опис?   Какво може да направи един наследник, наследил освен права, включени в наследството, също така и парични  задължения..

публикувано на 16.05.25 в 14:35
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Как да защитим правата си, когато ЧСИ запорира сметките и имуществото ни

Как да защитим правата си, когато частен съдебен изпълнител (ЧСИ) запорира сметките и имуществото ни? Може ли ЧСИ заедно с полиция да влезе в жилището в наше отсъствие и да опише и изземе вещи?  Коментар на адв. Петър Николов , консултант на предаването "Законът и Темида": "Много е важно гражданите да са абсолютно сигурни, че частен съдебен изпълнител..

публикувано на 16.05.25 в 13:35

ЕК: България не е транспонирала правилно Директивата за правото на достъп до адвокат

Европейската комисия даде България на Съда на ЕС по два случая. Първият иск е за неправилно транспониране на правилата за правото на адвокат, а вторият – на правилата на ЕС за таксите за изминато разстояние и винетките.  България не е транспонирала правилно в националното си законодателство Директивата за правото на достъп до адвокат и осъществяване на..

публикувано на 16.05.25 в 12:45

XI Фестивал "Калето – Мездра": Където миналото среща настоящето

На 17 и 18 май 2025 г. Археологически комплекс "Калето" в град Мездра ще се превърне в сцена на живата история по време на единадесетото издание на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура "Калето – Мездра". Събитието събира ентусиасти и реконструктори от цялата страна, които вдъхват живот на миналото, демонстрирайки средновековни..

обновено на 16.05.25 в 12:20