Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия наш композитор.
Пианистката Цветана Иванова е двигателят на този проект. Родена в Бургас (както и Лазар Николов), тя завършва Националното музикално училище в София при Димитър Цанев, след това Националната музикална академия при Джулия и Константин Ганев, като много работи с Боян Воденичаров, който тогава им е асистент, след което специализира в Германия. Има задълбочен интерес към новата и съвременната музика.
За този концерт тя намира съмишленици в лицето на тромпетиста Вени Благоев (когото познаваме много добре от родната джаз сцена, но е музикант с широки интереси) и младата арфистка Анастасия Роуланд.
За БНР Цветана Иванова разказа за първото си съприкосновение с музиката на Лазар Николов като дете, за постепенното осъзнаване на нейната сила, за срещите с Лазар Николов, за моментите на просветление, за интегралния запис на неговите клавирни сонати и защо програмата, която ще бъде представена днес се нарича Жълто и оранжево.
Ето някои фрагменти от разговора на Лили Големинова с Цветана Иванова, но чуйте целия разказ на пианистката, струва си.
"Първият ми спомен за музиката на Лазар Николов е от времето, когато съм била на 11 години, в Бургас изпълниха неговата Втора симфония. Чух звук, който надвишаваше моята способност за възприемане, не го разбрах, но не го отхвърлих. После дойдох в София и по-късно това, което ми отвори сетивата за музиката на Лазар Николов, беше именно неговата соната за тромпет и пиано през 1986 на Прегледа за нова музика и първите й изпълнители Атанас Дюлгеров и Лили Гетова. Страшно ме впечатли тази творба и вече бях убедена, че това е голям композитор и голям път, по който има много стъпала за изкачване… после в Музикалната академия бяхме състуденти с Драго Йосифов и двамата бяхме част от студентския Колегиум за нова музика, който после прерасна с ансамбъл Musica Nova. Нашата първа изява беше с Метаморфози III на Лазар Николов през 1989, година по-късно направихме Глас. Беше голямо преживяване, в консерваторията нямаше ток, беше студено, но ние толкова се вълнувахме, че не забелязвахме. После Лазар Николов написа Сонатата за две пиана, която с Драго изсвирихме много пъти. След това аз заминах да уча в Германия и това, което ме привлече да се върна обратно, беше Деветата соната на Лазар Николов. Тя много ми прилегна, той не знаеше, че всъщност я е писал за мен (смее се). Записах интегрално всичките му сонати и сега бих искала да запишем всички негови камерни творби. Досега сме направили Сонатата за тромбон с Атанас Карафезлиев и Сонатата за фагот с Мария Черноокова…".
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".
Новият концерт-монодрама на композитора Георги Арнаудов по едноименната книга на Яна Букова има премиера на 2 юли от 19:00 ч. в камерната зала " България ". Спектакълът е наречен " Записки на жената призрак " . Текстът е фокусиран върху теми като опасностите на утопията, механизмите на насилието, методиките на предразсъдъците и..
Световен джаз в София. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура, се завръща с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Още веднъж здраво ще напоим меломанията под простора и сред уютната зеленина на Южния парк 2 от 3 до 6 юли. За 14-и път ни очакват четири луди..
1юли Свири Националният симфоничен оркестър на Латвия с диригент Айвис Гретерс. 3.00 часа – Винченцо Белини (1801-1835), Увертюра към оп. "Норма". 3.07 часа – Винченцо Белини (1801-1835), È serbata a questo acciaro ария из операта "Монтеки и Капулети". Солист: Леви Секгапане (тенор). 3.13 часа – Винченцо Белини (1801-1835), Nel furor...Per te di vane..
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". В програмата са включени творби от Георги Златев-Черкин, Антонин Дворжак, Пьотр Илич Чайковски, Волфганг Амадеус Моцарт, Рихард Щраус, Албан Берг, Франк Бридж, Томас Бретон, Хосе Серрано,..
В предаването "Български изпълнители" на 30 юни 2025 ще ви представим изключителната оперна певица Станислава Момекова. Тя притежава неподражаема харизма и впечатляваща вокална техника, които я правят любим оперен артист на мнозина наши и чуждестранни диригенти и режисьори. Изучава пеене и овладява два музикални инструмента още като ученичка...
Сопраното Лаура Монторо и пианистът Румен Трайков ще изнесат вокален рецитал. Концертът е част от 56-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици"...
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg