Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

Здравка Мончева: България трябва в един момент да бъде превъплътена някъде – в случая в сърцето на Лондон

7
Г-жа Момчева с ученици
Снимка: Нина Цанева

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева.

Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в Лондонския университетски колеж. Поводът за поканата е бил семинар, посветен на усилията на малките езици, повечето източноевропейски, да влязат в системата на матуритетните изпити във Великобритания. Това би мотивирало децата, изучаващи родния си език, да полагат по-целенасочени усилия.

Българските училища зад граница, по думите на Цанева, участват в "мирната битка" за поддържане на българското самосъзнание и принадлежност – битка, която приобщава, без да се конфронтира с останалите.

Българското училище "Иван Станчов" се намира в сърцето на Лондон близо до новопостроената българска църква. Училището е създадено през 1987 година като форма на обучение по езика, литературата, историята и географията на България. Часовете там са били предназначени за децата на българските дипломати и представители на държавни фирми. В този вид училището съществува до 1991 година, когато е закрито от Министерството на просветата. Есента на същата година идва големият шанс за каузата на българските неделни училища в лицето на Иван Станчов – тогавашен посланик на България в Лондон. Станчов отваря българското училище, което започва да обучава деца от 1 до 8 клас, а днес предлага и гимназиално обучение, разказва Цанева.

Днес учениците са до 250 и на възраст между 4 и 18 години. Българските училища в Лондон са над 15, а техните разклонения из страната са над 55 на брой.

Нина Цанева предлага на слушателите на "Нашият ден" репортаж, изготвен в един от часовете на г-жа Здравка Момчева – един от стожерите на училището, настоящ зам.-директор и педагог с 30-годишна практика.

Темата в часа е дали да се изучава в българските училища добродетели и религия, като учениците успяват да изразят своите лични възгледи по въпроса.

"България трябва в един момент да бъде превъплътена някъде – в случая в сърцето на Лондон", казва Момчева за мисията на училището.

По думите на учителката не е време да се говори с патос за родината. Учениците са представители на поколение, което подхожда с реализъм и критичност към България, но същевременно тя е център на тяхното любопитство. Момчева е сред хората, които възпитават тези граждани на света с надеждата, че те ще изберат да се върнат в България – някои от тях вече мечтаят за това.

 Чуйте целия материал в звуковия файл: 

Снимки – Нина Цанева
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Не можем да успокояваме разстроено дете с телефон

"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин..

публикувано на 28.05.25 в 13:26
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58