В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите.
От Българския лекарски съюз настояват за увеличаване на здравната вноска и на процента от БВП, отделян за здравеопазване. В същото време те искат държавата да започне да внася пълната вноска за всички категории, за които отговаря – пенсионери, деца, държавни служители.
"Слава Богу искането на по-високи доходи в здравеопазването не е свързано с блокиране на възможността да получаваме здравни услуги, както наблюдаваме в други сектори на обществения живот", отбеляза Галев. По думите му цената на здравните услуги е изградена от няколко компонента – апаратура, лекарства и технологии, които струват същото, колкото и в Западна Европа. Единствената по-евтина част остава човешкият труд – заплащането на лекарите, медицинските сестри и лаборантите.
Галев подчерта, че ако искаме специалистите да остават в България и да не заминават за чужбина, трябва да догонваме поне средноевропейските нива на трудово възнаграждение. "Искането за дохода е абсолютно адекватно", категоричен е той.
Относно здравната вноска Галев е по-предпазлив. "Не съм толкова голям привърженик да се вдигне толкова масово цената на вноската, колкото това, което Аркади Шарков казва и е абсолютно прав – че държавата трябва да поеме адекватно своя процент", посочи той. В момента държавата не плаща достатъчно за хората на нейна издръжка, които съставляват значителна част от населението. Ако започнат да се внасят пълни вноски за тези категории, ще се акумулира по-стабилен здравен бюджет, смята експертът.
Сериозен проблем според Галев е и начинът, по който се свързват доходите на лекарите с приходите на лечебните заведения. "Имаме един много голям дефект в нашата система и това е ангажираността на лекарите с прихода в здравното заведение. Това не е нормална система", изтъкна той. В развитите държави лекарят взима решения изцяло въз основа на медицински критерии, а не с мисъл за финансовото състояние на болницата.
У нас обаче, поради нуждата от приходи, се стига до изкривяване на медицинската преценка. Галев дава пример: "Ако ти постъпиш с диагноза, с която касата ще плати на болницата 1000 лева, естествено е лекарят да ти напише диагноза, за която ще вземе 2000 лева, макар и тя да не е реална."
Решенията за реформа са трудни, често непопулистки и изглеждат неатрактивни в краткосрочен план. "Ние сме в един много бърз политически цикъл, на постоянни смени на правителства и управления. Никой не иска да се захване сериозно с тази тема, защото на следващите избори ще претърпи електорални щети", каза Галев.
По думите му липсва политическа далновидност и консенсус. "Всички политически сили трябва да седнат и да кажат – можем да се караме по отношение на еврото, НАТО и отношенията с Русия и САЩ, но по отношение на здравеопазването и образованието нека се обединим около план за 10, 20 години напред."
Положителното, което отчита Галев, е достъпът на българските пациенти до скъпи и съвременни терапии, включително за редки заболявания. В същото време, той не отрича, че в много други случаи пациентите продължават да доплащат сериозно за лечение.
Слушайте!
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В това издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" гостува Елена Янева – съосновател на Hempstatic, иновативна компания, която разработва изолационен материал за строителството на базата на индустриален коноп. Проектът ѝ се развива между София и Виена, където Елена е част от предприемаческата и научна общност в сферата на..
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg