Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него.
В това ни убеждава една много интересна книга – изследване на доцент Мирослав Цветанов "Анатомия на куклата Материя и дух". Мирослав Цветанов е актьор, сценограф и учен – доктор по технология на кукления театър и доцент в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов". Книгата му започва с описание на древното източно изкуство на водния театър, което след 2014 г. той, заедно с екипа си, успяват да интегрират и трайно да го установят и развият в България и Европа.
"Водата като сцена дава много на едно театрално представление. Водата е много красива като площ. Няма човек, който да не се е възхитил на която и да е естествена водна повърхност, независимо дали е малка рекичка, море или океан. Водата е особен флуид – тя е красива сама по себе си, тя отразява светлина, тя може да създаде водно огледало, което прави невероятни ефекти, но този флуид е и много необичаен, защото е много плътен" – това разказва доц. Цветанов в предаването "Какво се случва". "Трябва много добре да познаваш особеностите на тази стихия, за да можеш да правиш кукли, предназначени да играят върху нея". Освен знанието за водния куклен театър авторът разказва в книгата и за собствените си открития и най-новите му технологични разработки, свързани с това древно изкуство.
Втората глава на "Анатомия на куклата Материя и дух" започва така: "Ако за кратко забравим всичко, което знаем за законите как се прави съвременен куклен театър, ще остане само едно – куклата. Само присъствието ѝ те кара да фантазираш, събужда желанието да играеш, дори и когато само гледаш как друг играе с нея. Тя те прави съпричастен. Това е самото средство на кукления театър. Достатъчно е да се досетим, че театралната кукла всъщност е предварително създадено произведение на изкуството, изведено на сцената – и веднага ще видим този особен вид театър в нова светлина."
За куклата като произведение на изкуството и за особения вид театър, за който тя е основен инструмент – чуйте разговора на Милена Лекова с доц. Мирослав Цветанов.
Снимки: Петър Петров
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg