Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето?

Снимка: Pixabay

Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН, "Възраждане" и ГЕРБ-СДС. 

В мотивите към законопроекта на "Възраждане" се посочва, че той цели да бъдат създадени условия за равнопоставено третиране на родителите. Според народните представители практиката, възприета в последните 40 години, е загубила актуалност и има необходимост от ясно посочване в закона на равно третиране на двамата родители в съдебното производство, когато съдът трябва да вземе решение на кой от двамата ще предостави родителските права. Предлага се да бъде променена практиката родителят, който не е получил родителските права, да остава със силно ограничен режим на личен контакт с детето. 

Законопроектът, предложен от "Има такъв народ", предвижда да се създаде възможност съдът да определи съвместно упражняване на родителски права по исков ред и да се предприемат мерки срещу така наречения синдром на родителско отчуждение и защита на осъществяване на личните контакти на родителя, на който не са предоставени правата за отглеждане на детето. Предлага се и специален подход при пътуване на дете в чужбина и гаранции на другия родител, че детето ще се върне в страната.

Със законопроекта, предложен от ГЕРБ-СДС, се предлага правно уреждане на възможността за съвместно упражняване на родителските права и съхраняване на емоционалната връзка на детето с двамата родители. При развод да има възможност за постигане на съгласие между родителите, включително за съвместно упражняване на родителските права и служебно постановяване от страна на съда за постигнатото съгласие, предвиждат промените. Предлага се и ползването на медиация при решаване на въпроси, свързани с упражняване на родителските права.

Адв. Пламен Димитров, консултант на предаването "Законът и Темида", коментира:

"Всичко това е много хубаво и следва да бъде направено. Първо, трябва да уточним какво значи споделяне на родителски права, т.нар. "споделено родителство". То възниква, когато е при развод по взаимно съгласие. Съдът предвижда грижата за едно дете на двамата родители. Това е един сравнително нов, модерен и много по-цивилизован начин за уреждане на отношенията в семейството след развода или след раздялата на партньорите при фактическо съпружеско съжителство. 

По този начин родители могат пълноценно да участват в живота на детето, да се грижат за него, да не създават конфликти на базата на ущърб на единия родител в разпределението на времето. По този начин се премахва т.нар. "родителско отчуждение", голям проблем в досегашното законодателство. 

На първо място, трябва да има съгласие между двамата родители. На второ място, са определени битови условия – например жилищата на двамата родители да са в едно населено място. Например в Нидерландия изискванията са родителите да живеят в радиус от 10 км. Трябва при гласуването в парламента да се помисли и за това родителите да живеят близко един до друг."

Ще бъде ли защитен най-добрият интерес на детето при споделено родителство

"При прекратяване на брак при развод или раздяла, ако при родителите не е налице съгласие относно гледането на децата, решението се взема от съда, тъй като съдът гледа максимално да защити интересите и здравето на децата. 

Разводът/раздялата трябва да бъде по взаимно съгласие и по един цивилизован начин мужду съпрузите, за да не страда детето. Ако говорим за развод по исков ред, когато се търси вина на един от съпрузите, няма как да стане това споделено родителство."

Адв. Пламен Димитров подчерта, че най-важното е да бъдат защитени интересите на самото дете. 

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50