Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли училището днес да вдъхновява и да дава път в живота на младите хора

| обновено на 24.05.25 в 09:57
Снимка: su-beron.org

В рубриката "Всичко за образованието" задаваме въпроса на директора на СУ "Д-р Петър Берон" в Червен бряг Антон Шуманов.

Преди да запеем "Върви, народе възродени" и да си дадем сметка колко се разминава общата картина на средното ни училище от наследените от далечни времена очаквания към него, искаме да разберем има ли начин то да бъде мястото, където децата ни обикват знанието, разбират смисъла му за бъдещето си и се изграждат като зрели и отговорни хора.

"СУ "Д-р Петър Берон" е най-голямото на територията на община Червен бряг, трето по големина в Плевенска област, утвърдило се е като водещо училище не само в общината, водещо училище в Плевенска област. Училището е най-желано от родителите при избор и ние в последните години, независимо от демографската криза в района, където имаме сериозно намаляване на населението, при нас броят ученици се увеличава и в последните години около 130 ученици имаме увеличение на бройката, приблизително половината деца от община Червен бряг учат в нашето училище.", казва директорът.

Как училището отговаря на сериозното съвременно предизвикателство децата и семействата да не намират смисъл в училищното образование. Ако условно разделим причините на две – за една голяма част от семействата с нисък социален и образователен статус образованието не е приоритет и семействата не осигуряват подкрепа на децата си да се образоват, за друга част – образовани, с добри условия на живот и амбиции за успешна реализация на децата им, стандартното училище не дава на младите необходимите знания и умения, които те компенсират с частни уроци и допълнителни занимания. Успява ли СУ "Д-р Петър Берон" да отговори на потребностите и на двете категории ученици.

"В първата група… където говорим за нисък социален статус на родителите, за незаинтересованост, при работата с тези деца… и в момента се обучават ученици, които смея да твърдя, че точно от тези деца имаме единици, които са едни от най-добрите по резултати и по успехи, които постигат…", споделя г-н Шуманов.

Какъв е начинът – философията на училището е вместо да се препуска по материала, за да се "покрият" всички точки на всяка цена, се избират най-важните и се оставя време за осмисляне и свързване на изучаваното с реалния живот. Точно при тези деца изключително силно въздейства примерът от хора, успели в живота благодарение на образованието и личните усилия и училището системно организира срещи с такива личности.

При семействата с добри финансови възможности и по-високо образование на родителите, нерядко се наблюдава друг дефицит – време за пълноценно общуване с децата. А те искат да бъдат чути, да бъдат забелязани, някой да разговаря с тях, казва директорът. Друг риск при тях е да приемат социалния успех за даденост и това да ги демотивира за полагане на усилия. За да привлече вниманието на учениците, училището предлага над 21 клуба по интереси в различни области. В тази неформална среда се водят разговори, дава им се възможност да се изразят и да се почувстват приети и значими. И тук срещите с успели бивши възпитаници имат силен ефект.

Как училищният екип гледа на много обсъждания проблем с "дисциплината" – тук решението се търси не в наказанията, а в уважението и разговора с младите. Когато успееш да спечелиш уважението им с добро и със зачитане на личността им, те също отвръщат с добро, убеден е директорът.

В края на интервюто, той се обръща с поздрав и пожелание към колегите си. Чуйте го в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27