Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова.
Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата и уроците от миналото, за страховете ни днес. В чисто докторски аспект проф. Делийска представи различни нови терапевтични подходи за лечение в областта на нефрологията. Болестите на бъбреците протичат тихо и почти безсимптомно, те често биват диагностицирани случайно или след лабораторни изследвания. В същото време обаче, тези болести увреждат сърцето и сърдечно-съдовата система. Както и обратното: много пъти кардиологични проблеми се "отпечатват” негативно върху здравето на бъбреците и тяхната функция. Ето този проблем, подчерта нашият гост – специалист по нефрология, вече има решение. Създадени и проучени са нови лекарствени формули и групи, които лекуват паралелно бъбреците и сърцето. Засега те са все още скъпи и не толкова масови, но съвсем скоро ще се появи "светлина в тунела" с широко прилагане на този вид терапия.
Д-р Фани Цуракова акцентира върху най-честите прояви на психично разстройство и депресии, сред които особено тревожни са явления като анорексията и булимията. Много често стремежът за слабо и хармонично тяло прераства в необратима психична болест. За жалост, това нерядко води и до суицидни мисли – с опити за самоубиство и прекрачване на границите на нормално поведение.
Разбира се, на празник като на празник: опитахме, заедно с нашите гостуващи дами на българското здравеопазване, да отговорим на въпроси като: защо мнозина лекари станаха писатели, с какво ни помага бягството от реалността, каква е лечебната сила на художественото слово и на рисуването? Самите те – проф. Делийска и д-р Цуракова, са автори на книги с проза, на приказки за деца, изявяват се в рисуването и в драматургията.
В поредното издание "За здравето" Боряна Делийска разказа за своите художествени изложби, приходите от които се предоставят за благотворителни цели. А Фани Цуракова представи своя нов белетристичен проект, подкрепен със субсидия от национален тематичен конкурс.
Завършихме съботното здравно издание на програма "Христо Ботев" с обичайния празничен привкус и с желанието по-често да чуваме българска книжовна реч и да четем творби на родния език!
В следващото издание "За здравето" очакваме да ни гостува проф. Елисавета Наумова в един необятен разказ за генетика, имунология, стволови клетки, банки за генетичен материал и новите иновативни възможности за лечение.
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg