Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За докторската слушалка и за книгата

Проф. Боряна Делийска и д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова.

Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата и уроците от миналото, за страховете ни днес. В чисто докторски аспект проф. Делийска представи различни нови терапевтични подходи за лечение в областта на нефрологията. Болестите на бъбреците протичат тихо и почти безсимптомно, те често биват диагностицирани случайно или след лабораторни изследвания. В същото време обаче, тези болести увреждат сърцето и сърдечно-съдовата система. Както и обратното: много пъти кардиологични проблеми се "отпечатват” негативно върху здравето на бъбреците и тяхната функция. Ето този проблем, подчерта нашият гост – специалист по нефрология, вече има решение. Създадени и проучени са нови лекарствени формули и групи, които лекуват паралелно бъбреците и сърцето. Засега те са все още скъпи и не толкова масови, но съвсем скоро ще се появи "светлина в тунела" с широко прилагане на този вид терапия.

Д-р Фани Цуракова акцентира върху най-честите прояви на психично разстройство и депресии, сред които особено тревожни са явления като анорексията и булимията. Много често стремежът за слабо и хармонично тяло прераства в необратима психична болест. За жалост, това нерядко води и до суицидни мисли – с опити за самоубиство и прекрачване на границите на нормално поведение.

Разбира се, на празник като на празник: опитахме, заедно с нашите гостуващи дами на българското здравеопазване, да отговорим на въпроси като: защо мнозина лекари станаха писатели, с какво ни помага бягството от реалността, каква е лечебната сила на художественото слово и на рисуването? Самите те – проф. Делийска и д-р Цуракова, са автори на книги с проза, на приказки за деца, изявяват се в рисуването и в драматургията.

В поредното издание "За здравето" Боряна Делийска разказа за своите художествени изложби, приходите от които се предоставят за благотворителни цели. А Фани Цуракова представи своя нов белетристичен проект, подкрепен със субсидия от национален тематичен конкурс.

Завършихме съботното здравно издание на програма "Христо Ботев" с обичайния празничен привкус и с желанието по-често да чуваме българска книжовна реч и да четем творби на родния език!


В следващото издание "За здравето" очакваме да ни гостува проф. Елисавета Наумова в един необятен разказ за генетика, имунология, стволови клетки, банки за генетичен материал и новите иновативни възможности за лечение.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агент 007 превръща Пукет в световен курорт

Трудно е да си представим, но преди 50 години на най-посещаваният тайландски курорт – остров Пукет не е имало нито хотели, нито туристи. Местните добивали калай, отглеждали каучукови дървета, ловели риба и приемали километричните плажове, топлото море и красивите гледки за даденост. Всичко се променя през 1974 г., когато снимачният екип на "Мъжът..

публикувано на 28.05.25 в 10:18

Еврика! Успешните българи на Панаира на професиите в SOS Детски селища, България

Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и технологиите – от магията на глината до тайните на Космоса". С убеждението, че изграждането на успешни млади хора започва още в ранното детско развитие, продължава в училище, а и след това, над 40 фирми и..

публикувано на 26.05.25 в 17:05
Гледката от горе

Бешбармаг – планината, която изпълнява желания

Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но затова пък обрасла с легенди и истории. Тук се намират останките от древна защитна крепост, построена от сасанидските владетели през 6-7 век сл. Хр. Руините на светилището Хизир Зинде, датиращо от..

публикувано на 26.05.25 в 09:15
проф. Радостина Александрова

Генна мутация променя продължителността на съня при хората

Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...

публикувано на 25.05.25 в 12:30

Цифровизация на словото

В деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, събеседниците на Антон Митов говорят за единните стандарти и методология за дигитализиране на музейно, библиотечно и аудио-визуално съдържание. Или накратко – за процеса на преобразуване на информация в цифров (електронен) формат в..

публикувано на 24.05.25 в 16:20