Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години добрини

Ден на признателността

Фондация "Сийдър" - НПО, която се грижи и помага на уязвими деца и възрастни, събра своите дарители, партньори и доброволци на традиционния си Ден на признателността в края на май. 

Беше представен финансовият отчет на организацията, както и постиженията ѝ през изминалата година, вълнуващи истории от живота в семейните къщи и 20 специални отличия за партньори, които имат важна роля за устойчивото развитие на организацията.

Събитието постави началото и на честванията по повод 20-годишнината на фондацията, които ще продължат през цялата година с поредица от различни инициативи.

Каузите

"Сийдър" допринася за положителна промяна в живота на над 3000 деца и младежи в неравностойно положение и продължава денонощно да се грижи за над 80 деца и млади хора. А в общността на "Сийдър" има стотици поддръжници, които променят животи и правят средата в България по-добра.", каза изпълнителният директор на фондацията Адриана Гоцова, която беше гост в предаването "Другият до мен".

Организацията е сред основните двигатели в процеса по закриване на големите държавни институции, като първа самостоятелно затваря дом за деца с интелектуални увреждания в България, осигурявайки близка до семейната среда за всички 58 деца. През годините организацията работи активно за промяна в социалните политики, защитава правата на децата и хората в неравностойно положение, допринася за закриването на още 11 институции и обучава различни специалисти в социалната сфера в цялата страна.


20 години по-късно

"Ние управляваме няколко социални услуги - 9 общо, а по-голямата част от тях са резидентни услуги за деца и младежи, и вече възрастни, защото те пораснаха при нас, с тежки увреждания. Имаме резидентна услуга за деца, които не живеят в семействата си. Те са без увреждания, но имат доста травматично детство и минало, преживели са насилие, изоставяния, хора, които се борят с различни зависимости. Бих казала, че при нас идват най-тежките случаи. Имаме също така консултативен център, в който подкрепяме младежи с интелектуални увреждания и техните семейства." 

Фокусът в работата на фондацията е не само върху отглеждането на децата и младежите, но най-вече върху подобряването на тяхното емоционално и физическо състояние и върху развитието на техните умения за самостоятелен живот.

"Лъжицата на Купидон"

Адриана Гоцова разказа и за международното кулинарно състезание "Лъжицата на Купидон", в което за поредна година се включиха

младежи с интелектуални увреждания от страната, подкрепени от фондация "Сийдър". "Стани спечели с бухтички, които бяха много красиво аранжирани, а Юлиан, който живее със семейството си и посещава нашия консултативен център в Кюстендил, беше направил коктейл с ром, състезанието е за младежи над 18 години." 


Те ще участват на финалния кръг в Загреб през есента. Осем дни ще се учат от шеф готвачи и ще се запознават с различни хора от различни държави.Това е възможност да се реализират на пазара на труда, хърватското сдружение-организатор на състезанието прави връзка между младежите, които търсят работа, и ресторантьорския и хотелиерския бизнес.

Според Адриана Гоцова голям проблем е липсата на жилищна политика в България, защото в момента, в който младежите напуснат резидентните услуги, те трябва да излязат на квартира. За целта трябва да имат работа и средства, достатъчно средства, с които да покриват нуждите си. 

Цялото интервю с Адриана Гоцова може да чуете в звуковия файл.


Снимки: фондация "Сийдър"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10