Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През прага на паметта: Домът на Ботев в Калофер и неговата история

| обновено на 02.06.25 в 12:39

В Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, нека се потопим в атмосферата на родния град на поета и революционера – Калофер. Директорът на Националния музей “Христо Ботев”, Ася Николова, разказа в ефира на “Нашият ден” за важността на това място и неговата история.

На 2 юни 1944 година официално отваря врати къщата, в която най-дълго е живяло семейството на Ботев. Това не е неговият роден дом – Христо Ботев е роден в една от стаите на старото килийно училище, намиращо се в близост до църквата “Св. Богородица”. Въпреки това, когато се взема решение да бъде възстановено мястото, свързано с живота на Ботев, изборът пада именно върху къщата, в която семейството му е прекарало най-много време.

Този акт на съхраняване на паметта става възможен благодарение на брат му – Кирил Ботев, който завещава родното място на семейството за вечни времена. Така се полагат основите на музея и на културното пространство, което и до днес съхранява духа на Христо Ботев.

През 1929 година в двора на възстановената къща е издигнат първият паметник на Ботев в Калофер. С него започва материалното увековечаване на един от най-вдъхновяващите образи в българската история – човек, за когото истината и свободата са били над всичко. Именно свободата, както подчертава Ася Николова, е тази, която е накарала цял един народ да тръгне след своите апостоли – Левски, Ботев, Раковски. Мечтата за свобода е била пътеводната светлина, която ги е водела и която и днес вдъхновява поколения българи.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Авд. Десислава Тодорова

Децата мигранти и новите европейски правила

Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..

публикувано на 02.07.25 в 16:35
Д-р Славейко Джамбазов

Застаряваща България – демографски тенденции

Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..

публикувано на 02.07.25 в 12:49

Законопроект за заплатите на медиците ще бъде изготвен до края на юли

До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..

публикувано на 02.07.25 в 11:53

XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" във Варна

В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание.   Фестивалът е поставил акцент и върху..

публикувано на 02.07.25 в 10:35

Пейзажи от думи и код: къде се срещат книгите и игрите

"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..

публикувано на 02.07.25 в 10:14