В Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, нека се потопим в атмосферата на родния град на поета и революционера – Калофер. Директорът на Националния музей “Христо Ботев”, Ася Николова, разказа в ефира на “Нашият ден” за важността на това място и неговата история.
На 2 юни 1944 година официално отваря врати къщата, в която най-дълго е живяло семейството на Ботев. Това не е неговият роден дом – Христо Ботев е роден в една от стаите на старото килийно училище, намиращо се в близост до църквата “Св. Богородица”. Въпреки това, когато се взема решение да бъде възстановено мястото, свързано с живота на Ботев, изборът пада именно върху къщата, в която семейството му е прекарало най-много време.
Този акт на съхраняване на паметта става възможен благодарение на брат му – Кирил Ботев, който завещава родното място на семейството за вечни времена. Така се полагат основите на музея и на културното пространство, което и до днес съхранява духа на Христо Ботев.
През 1929 година в двора на възстановената къща е издигнат първият паметник на Ботев в Калофер. С него започва материалното увековечаване на един от най-вдъхновяващите образи в българската история – човек, за когото истината и свободата са били над всичко. Именно свободата, както подчертава Ася Николова, е тази, която е накарала цял един народ да тръгне след своите апостоли – Левски, Ботев, Раковски. Мечтата за свобода е била пътеводната светлина, която ги е водела и която и днес вдъхновява поколения българи.
Слушайте!
Публично събитие-дискусия "Правата на деца мигранти в контекста на новите европейски правила" организира в Харманли "Центърът за правна помощ – Глас в България". През 2024 година ЕС окончателно гласува Пакта на ЕС за миграцията и убежището. На 20 декември 2024 г. България публикува своя Национален план за изпълнение на Пакта. Новата европейска..
Какво показва анализът на застаряваща България – демография, медицински персонал и бъдещи тенденции – разказва в Lege Artis д-р Славейко Джамбазов , експерт в областта на здравните политики. Анализът прогнозира демографското състояние на страната в периода 2040 – 2050 година. Този далечен поглед в бъдещето, по думите на д-р Джамбазов, е..
До 28 юли да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните заведения реши Здравната комисия вчера в Парламента. Проектът ще бъде съобразен с предложенията на студентите по медицина и младите лекари от протеста "Бъдеще в България". В тази връзка днес в..
В "Нашият ден" гостува Магдалена Гигова , член на журито на XIV Международен младежки медиен фестивал "Арлекин" , който се състоя в град Варна между 20 и 23 юни. Гигова говори за смисъла на младежкия фестивал, за талантите и стойностните творби, открити в рамките на тазгодишното издание. Фестивалът е поставил акцент и върху..
"Игра на град. Литературната архитектура на видеоигрите" е заглавието на маршрута, организиран днес от фондация "Прочети София". Събитието започва в 18:30 часа от алеята за игра на петанк в Докторската градина, зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София. Автор и водещ на събитието е Северина Станкева — докторант в..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg