Как с изкуствен интелект да бъде трансформиран начинът на преподаване, как страстта у децата към новите технологии да бъде ангажирана за създаване на повече интерес към учебния процес, по какъв път трябва да поеме българското училище в епохата на технологичната революция – разговор в "Нашият ден" с Доброслав Димитров, председател на УС на Българска работодателска асоциация иновативни технологии /БРАИТ/ и член на Консултативния съвет на БАСКОМ. На телефонната линия на предаването се включва и Добромир Иванов, изпълнителен директор на Българската предприемаческа асоциация.
Конференция на тема "Образованието и изкуственият интелект" събра на едно място ангажирани с проблема представители на бизнеса, политиката, администрацията, НПО сектора,.
"Нямаме проблем с достъпа до информация, а с отсяването на реалността, с решаването коя информация ни е полезна", коментира Димитров.
По думите на госта днес проблемът не е свързан с традиционната представа за грамотността, а с въпроса какво означава тя от тук нататък. Димитров говори за "полуразпад на знанието" – неприложимостта на наученото в контекста на променящите се условия. Той е привърженик на концепцията за "обърната класна стая" – учебен модел, при който детето усвоява базови знания вкъщи, а после ги обсъжда, доразвива и прилага с учителя.
Едно от важните умения в днешно време е да задаваш правилните въпроси, да третираш модели като ChatGPT по начин, по който да има полза за учебния и работния процес, по думите на Димитров.
Добромир Иванов коментира проекта на Закона за предучилищно и училищно образование и възможността новите технологии да влязат в традиционния български модел на образование. Според него днес няма смисъл от заучаване на факти, а от усвояване на практически умения.
Като родител Иванов споделя мнението, че сегашната образователна система убива любопитството на децата и допълва, че образованието не е отговорност само на МОН, на министъра и на учителите – всички сме участници в този процес.
Повече по темата в звуковия файл:
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg