Гениалният майстор пише единственото си завършено оперно творение в края на 40-те години на 19 век. По това време се установява със съпругата си Клара в Дрезден. Авторът отдавна копнее да създаде "дълбока, понятна, чисто немска по дух опера", според негово признание, а срещата му с Вагнер изостря апетита към сценичния жанр. Шуман сам пише либретото по две произведения на изтъкнати представители на немския романтизъм: Лудвиг Тик и Фридрих Хебел.
Премиерата на "Геновева" в Лайпциг през 1850 под палката на автора има известен успех, но не задълго. По това време пълновластни господари в театъра са Вагнер и Майербер. Самият Вагнер намира "Геновева" твърде странна…Напълно понятно като се има предвид съвършено различните музикално-драматургични идеи.
Действието ни отвежда в 8 век. Сарацините нападат Франция. Граф Зигфрид събира рицарите, за да отблъсне нашествениците. Графът се сбогува със съпругата си Геновева и назначава Драго за управител на замъка. Голо, приятелят на Зигфрид е влюбен в Геновева. В битката за нейното сърце Голо се надява да му помогне магьосницата Маргарита. Тя пък навремето въздишала по граф Зигфрид, който грубо я отблъснал. Дошло е време да си отмъсти чрез неговата съпруга. Така започва операта "Геновева".
Изпълнява се сравнително рядко, затова пък записът, който ви предлагаме на 7 юни от 20 часа наистина е великолепен. В главната роля ще слушате легендарното сопрано Еда Мозер. Партнират ѝ не по-малко прочутите Дитрих Фишер-Дискау като граф Зигфрид, а Петер Шрайер е коварният Голо. Маестро Курт Мазур ръководи хора на Берлинското радио и Гевандхаус оркестър Лайпциг. Записът е осъществен през 1976 година.
Еда Мозер без съмнение се откроява в главната роля. Световният печат я засипваше щедро с какви ли не хвалебствия! Възхищаваха се на изумителната дикция, усета за детайла, безукорна вокална линия, изваяна с тънка четка фраза…Тя самата много държи на правилното говорене и писане. Наричат я непоклатим стожер на литературния немски език. "За мен пеенето, вокалът е само средство", пояснява Еда Мозер. "Затова се противя на определението колоратурно сопрано. Бих искала да ме възприемат като актриса, която изразява себе си чрез пеене. Чрез сценичните образи изразявам своята същност. Пях навремето Неда от "Палячи" в МЕТ. Аплодираха бурно, радваха се, пращаха цветя…Дълбоко в себе си обаче усещах, че нещо не е наред. Това не е моята роля! Не я усещам по моя си начин и…повече никога не я изпях. Не мога да направя роля на всяка цена – било заради престижна сцена, партньори, диригент, висок хонорар… Абсурд! Когато съм Саломе, Електра, Царицата на нощта, Изолде или пък вещицата в "Хензел и Гретел" трябва да има пълно покритие с моята същност. Само тогава се получава!", категорична е Еда Мозер. 14 години триумфираше по световните сцени като Царицата на нощта, а спектаклите на "Вълшебната флейта" от Моцарт в МЕТ през 70-те години са абсолютен хит! Когато е на 30, през 1968 Еда Мозер среща Караян и това преобръща живота ѝ. Пее в Залцбург, Виенската държавна опера, Миланската скала, Ковънт Гардън и на други реномирани световни сцени в шедьоври на Моцарт, Рихард Щраус, Вагнер…This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова композиция Irish Blessing , по която младият композитор и диригент Мартин Кръстев работи интензивно през последните месеци, беше представена на годишната продукция на два хорови състава от град Добрич:..
С концерти в цялата страна продължава националното турне ”Музикална магия 2” . В него Оркестърът на Плевенската филхармония, под диригентството на маестро Йордан Камджалов , концертира с двама виртуози от световна величина, музикантите с международни отличия: брилянтната Вероника Тодорова , акордеон, и "българският Паганини на кларинета"..
16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Двоен концерт за цигулка и виолончело в ла минор, оп. 102. Солисти: Даниел Лозакович (цигулка) и Клаус Макела (виолончело). 3.34 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Симфония № 1 в до минор, оп. 68 4.22 часа – Йоханес Брамс (1833-1897), Струнен квартет, оп...
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights. Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg