Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акад. Атанас Атанасов:

Тепърва ще влизаме в същността на дълголетието

Акад. Атанас Атанасов
Снимка: личен архив

"Трудно може да говорим за колко години живот е програмиран човекът. Много от проучванията в световен мащаб говорят за това, че генетично на човек е заложено да живее до 100-140 години. това, което аз мога да кажа е, че еволюционно от както съществува човекът в началото той е бил вегетарианец и през годините е търсел възможност да съществува.

През годините търсейки своето място сред неприятели и хищници, липса на жилища и променящи се условия на живот, та в началото средната продължителност на живота на човека е била 20 години. През годините човекът изгражда свой дом, започва да опитомява животни и отглежда растения за своето изхранване и тогава той преминава към по-спокоен живот и така продължителността нараства на 30 години. След навлизането на новите технологии и открития през периода на втората световна война продължителността на човешкия живот става 40-45 години. след това навлизат различните медикаменти с развитието на фармацията и сега вече продължителността на всяко десетилетие се увеличава с близо 10 години и сега в развития свят се радват на една продължителност от около 80 години, като предвижданията са скоро да нарасне до 95-100 години.

За това тепърва ще навлизаме в същността на дълголетието, а вече е известно че има ензим теломераза, който е свързан с деленото на клетката. Ензимът теломераза възпроизвежда генетичната последователност, която образува физическия край на хромозомите - теломера. В клетките, които не притежават този ензим или го имат в малко количество, теломерът намалява с всяко делене и накрая клетката умира поради липсата на възможност да се дели и човекът върви към своя край. В бъдеще начина на живот, околна среда и индивидуални качества ще определят и продължителността ни на живот", заяви в предаването "Следобед за любопитните" акад. Атанас Атанасов.

Акад. Атанас Атанасов е водещ български учен, с изключително голяма известност и принос в областта на генетичните биотехнологии и геномиката. Ръководител на Геномния център към СУ „Св. Климент Охридски“, с научни трудове в близо 200 престижни български и чуждестранни издания.

Целият разговор на Ани Костова с акад. Атанас Атанасов от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05