В рамките на рубриката "Темата на деня" актрисата Касиел Ноа Ашер повдигна болезнени, но нужни въпроси за състоянието на културата у нас и ролята на театъра като начин за преживяване и осмисляне на трагедиите на живота. В предаването "Нашият ден" тя сподели своята позиция с характерната си откровеност и страст.
"Ще ми се да не сме безволеви изпълнители в някакъв театър, който не е нашият", заяви Ашер, като изрази тревогата си от усещането, че все по-често хората участват в сценарии, написани от други – без да осъзнават, без да протестират, без воля. По думите ѝ, артистите – а и обществото като цяло – трябва да се освободят от тази пасивна роля и да поемат функцията на провокатори и критици. Това, според нея, е акт на духовна самозащита и съпротива.
Касиел не спести и критиките си към държавната политика спрямо културата. "Има целенасочен геноцид и унищожение на културата", каза тя, подчертавайки, че става въпрос не за случайно бездействие, а за систематично подкопаване на духовните устои на обществото.
Тя обърна особено внимание на фигурата на министъра на културата Мариян Бачев, изразявайки надежда, че той ще съумее да различи "пародия" от "комедия". В противен случай, предупреди Ашер, съществува опасност той самият да се превърне в пародийна фигура – символ на културното унищожение, което ще остави отпечатък не само върху челото му, но и в историята на българската култура.
С думите си Касиел Ноа Ашер призова към събуждане – не само на творците, но и на обществото. Защото театърът, в своята най-дълбока същност, е не просто сцена, а поле на битка за истина, смисъл и човечност.
Слушайте!
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg