Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тръгнахме на фестивал, а отидохме на война

9
Снежана Галчева, Мира Копанаров, Димитрина Кюркчиева, Райна Манджукова и Николай Егерман
Снимка: БНР

"Поздравления, свят, време е за мир" – написа вчера в социалните мрежи президентът на САЩ Доналд Тръмп. Израел и Иран договориха примирие, а светът очаква официалния край на тази 12-дневна война – по думите на американския президент. Новините следят с особена емоция и 13 български творци и писатели, които преди седмица успешно бяха евакуирани от Държавата Израел през Египет. Два дни преди началото на войната те пристигнаха в Тел Авив, поканени за десетото издание на Международния фестивал "Българска душа на Святата земя" с артистичен директор Весела Райчинова, която всички познават от радио- и телевизионните ѝ репортажи.

Тръгнахме на фестивал, а отидохме на война. Като във филм, българските гости на фестивала преживяха няколко кошмарни денонощия на обстрел с балистични и хиперзвукови ракети между Иран и Израел. 

Прекарахме и много време заедно в бомбоубежището. Преживяхме пряко попадение недалеч от хотела, в който бяхме отседнали – ракета удари и срути жилищна сграда на съседна улица.

Международният фестивал "Българска душа на Святата земя" бе планиран да продължи от 10 до 16 юни. Предвид военната обстановка обаче, част от фестивалната програма бе прекратена. На 14 юни Посланикът на България в Израел Славена Гергова пристигна в хотела ни, за да се увери, че всички са добре и да ни съобщи, че вече се работи за нашето безопасно извеждане от Държавата Израел при първа възможност. Българската делегация, която остана блокирана в Израел, бе в състав:

Райна Манджукова – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина;
Снежана Галчева (САЩ) – председател на Конфедерацията на българските културни дейци и организации в чужбина,
Мира Копанаров (Канада) – координатор за Канада на Конфедерацията на българските културни дейци и организации в чужбина;,
Николай Генчев Егерман – режисьор, и писателят и сценарист Мартин Ралчевски от екипа на българския игрален филм "Не затваряй очи"; 
Боян Ангелов – председател на Съюза на българските писатели (СБП);
Анжела Димчева – международен и прессекретар на СБП;
Екатерина Глухова – поетеса;
Драгомир Мирчев – мултижанров автор и военен лекар.

Заедно с тях бях и аз, за да подготвя репортажи за "Артефир" от юбилейното издание на артсъбитието.

След едно прекрасно начало на международния фестивал "Българска душа на святата земя", замислен като празник за 10-ата си годишнина с прожекцията на филма "Не затваряй очи" в Синематек Тел Авив, не предполагахме, че изведнъж нашата група ще се озове в непредвидимост, в изолация и смъртна опасност в чужда страна. След разходките в Яфо и Тел Авив снимахме чудните залези в Бат Ям и приказката свърши тук. После започна войната. В петък, 13-и юни, в 3 през нощта.

Време е да разказваме. Извън психологическите, художествени и културни аспекти на темата, вече знаeм от първо лице, че няма нищо по-ужасно от всяка война. И че никое човешко същество не я заслужава.

За човешките проявления: страх, солидарност, адаптация, за изкуството насред опасността,за духовното и философско прозрение в това безпрецедентно изпитание, заобщата артистична памет от преживяното, разговаряме с гостите в предаването "Какво се случва" на 24 юни: Райна Манджукова, Мира Копанаров, Снежана Галчева и Николай Егерман.

Чуйте звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив на Димитрина Кюркчиева



По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45