Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните".
"Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър ще премерят сили млади математици от Азербайджан, България, Естония, Казахстан, Киргизстан, Малта, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Турция, Узбекистан, Украйна и Филипините. Градът ще бъде виртуален домакин и за участниците от Австралия, Индонезия, Малайзия, Тайван и Хонконг.
Програмата на турнира включва индивидуално състезание, отборна надпревара, както и турнир по решаване на алгебрични уравнения и аритметични ребуси. Победителите ще бъдат обявени на 1 юли на Античния форум в Стария Несебър. През годините в турнира са участвали над 550 000 деца", разказва още в предаването Любомир Любенов.
Плакатът на турнира е създаден по рисунка на старозагорския художник Борис Георгиев – син на доц. Бонка Василева, дългогодишен преподавател в Тракийския университет.
Любомир Любенов е работил като учител по математика в средни и висши училища (Висше военно училище – Велико Търново; Тракийски университет – Стара Загора), както и в държавната администрация на България през периода 2002 – 2012 г. Създател на международния турнир по математика "Дружба" (Mathematics Competitions – Drouzhba“ Mathematical Contest, pp. 10-14, Vol 3, No 2, 1990; сп. Квант, 1991 г. ), в рамките на който се провежда първото в света състезание по математическа лингвистика (1988 г. – Стара Загора). Създател на турнира "Математика без граници".
Целия разговор на Ани Костова с Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – "Математика без граници"
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Сдружение "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..
"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти, получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg