Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа обработка и критично мислене на експертно ниво. Темата на метаанализа е особено значима – той изследва връзката между допаминовите агонисти и поява на поведенчески нарушения, свързани с импулсния контрол, при пациенти с пролактиноми на хипофизата.
"Метаанализът е вид статия, която чрез статистически методи обединява резултатите на три или повече проучвания и дава нов резултат и заключение, което е по-силно от всяко изследване поотделно. Аз произлизам от бедно семейство и моят роден град е Шумен. Нямаме лекари в семейството, баба ми е била медицинска сестра, а дядо ми – рентгенов лаборант.
Завърших Математическата гимназия в Шумен с математика и физика и след това с отлични оценки ме приеха в Медицинския университет в Пловдив. След започването ми на първи курс, срещнах хората, които най-много ми повлияха в живота и които и до днес ме подкрепят.
Специално благодаря на д-р Чавдар Ботев, на д-р Павлина Михайлова, на д-р Борислав Петров, който е мой ментор, на д-р Андрей Велев, на майка ми и на д-р Михаил Канев, който пръв ми подаде ръка в науката. Науката анализира и допринася за развитието на мисълта на един студент, задаваш си въпроси като какво е неоткрито и с какво аз мога да допринеса за развитието на тази област. Избрал съм си неврохирургията като специалност.
От втори курс присъствам на операции, като доброволец работя в Отделението по неврохирургия на МБАЛ "Свети Георги" в Пловдив. Хареса ми това, че човешкият мозък не е изучен и е предизвикателство за всеки неврохирург. Човешкото тяло е единно цяло, но се контролира от мозъка. Списанията с импакт фактор са специализирани в световната медицинска литература. Публикуваните в тях статии остават в световната медицинска литература и след това разработките се прилагат в клиничната практика", сподели в ефира на предаването "Следобед за любопитните" петокурсникът по медицина Пламен Пенчев.
Тази година на Пламен Пенчев му предстои участие с този метаанализ на Световния конгрес на Световната федерация по неврохирургия (WFNS) от 1 до 5 декември в Дубай. Председател, съосновател и ментор е на Българския студентски клуб по невронаука "Неврологика".
Разговора на Ани Костова с Пламен Пенчев от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Ани Петрова, БНР
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg