Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията.

Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната стая, където децата срещат страх, болка и неизвестност, важни са не само лекарствата, а и думите. Начинът, по който лекар говори на дете. Погледът към разтревожен родител. Жестът, който изгражда доверие в момент на уязвимост. Именно тук се ражда необходимостта от програма, която не просто обучава на медицинска грижа, а възпитава емпатия, търпение и професионално съчувствие.

Обучителната програма е част от инициативата "Академия за терапевтична комуникация в здравеопазването", създадена от фондация "За Доброто" в партньорство с департамент "Здравeoпазване и социална работа" на Нов български университет. Работата по проекта стартира съвместно със СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" още преди две години, когато бяха проведени първите фокус групи със здравни специалисти в болницата. Последваха дискусии и събиране на данни от болници и педиатрични отделения в други градове в страната, за да бъде структурирана програма, която да отговаря и на нуждите, и на спецификата в нашата здравна система.

Обучението по терапевтична комуникация в педиатрията обхваща 60 академични часа, съчетава теория и практика и се води от преподаватели от НБУ, доказани експерти в областта на здравеопазването, психологията и комуникацията в медицината. То е предназначено за педиатри, медицински сестри, психолози, логопеди и други специалисти, работещи с деца в болнична среда.

Първите 30 участници ще бъдат приети чрез стипендиантска програма, финансирана от фондация "За Доброто" и НБУ.

"Искаме да променим не просто условията, в които се лекува детето, а как се чувства то по време на лечението. Защото болничният престой не трябва да бъде травма, а възможност за възстановяване – с грижа, разбиране и доверие – смятат от екипа на Фондацията. Това е само първата стъпка в по-широката мисия – да върнем човечността в здравеопазването. Защото децата помнят не само процедурите, но и как са се почувствали. А когато медицината и емпатията вървят ръка за ръка – лечението има не само физически, а и психологически аспект."

Смисъла и програмата на обучението по терапевтична комуникация в педиатрията представиха в предаването "Другият до мен" Надежда Рангелова – председател на фондация "За Доброто", д-р Благомир Здравков, анестезиолог и директор на СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев", и доц. Светлозар Василев – психиатър и преподавател в НБУ.

Снимки - фондация "За Доброто", СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев", НБУ
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10